Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-04-22 14:45:00

Nowa klasyfikacja raka piersi

To, co obecnie nazywamy rakiem piersi w rzeczywistości jest dziesięcioma różnymi chorobami - informuje "Nature".

 

Naukowcy z brytyjsko-kanadyjskiego zespołu profesora Carlosa Caldasa, którzy przeanalizowali próbki raka piersi 2000 kobiet z Wielkiej Brytanii i Kanady porównali klasyfikację nowotworów piersi do mapy świata. Obecnie używane w szpitalach testy można by porównać do określania jedynie kontynentu. Nowy podział - uwzględniający mutacje działanie i wyłączenia poszczególnych genów miałby pozwolić na ustalenie, "o jaki kraj chodzi".

Dotychczasowa klasyfikacja opiera się na wyglądzie tkanki guza pod mikroskopem oraz testach na obecność specyficznych "markerów" w guzach. Pacjentki z receptorami estrogenowymi powinny reagować na leczenie tamoksyfenem, natomiast z receptorem Her2 - herceptyną. Na tamoksyfen powinno teoretycznie reagować ponad 70 proc. guzów, ale w rzeczywistości jest z tym bardzo różnie.

Jak uważają autorzy, dzięki nowemu podziałowi na kategorie możliwe powinno być lepsze dobieranie leków do typu raka piersi występującego u pacjentki (będzie wiadomo, jakie zadziałają, a jakie nie) oraz dokładniejsze przewidywanie jej dalszych losów. Zanim jednak wyniki badań zostaną wykorzystane w szpitalach, musi upłynąć od trzech do pięciu lat - trzeba udowodnić, że nowy system się sprawdza.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ krf/bsz

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...