Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-04-30 18:36:41

Biopsja węzła wartowniczego kilka tygodni po zabiegu usunięcia guza

Na początku kwietnia miałam usunięcie guza (wraz z marginesami) z piersi prawej, ale bez węzłów. Po wynikach histopatologicznych lekarz zalecił usunięcie wszystkich (?) węzłów chłonnych z prawego dołu pachowego. Czy mogę tego uniknąć (boję się obrzęku limf. oraz ograniczenia sprawności ręki), korzystając z procedury biopsji węzła wartowniczego? Gdzie można uzyskać informację, gdzie taka procedura jest wykonywana? Jakie mogą być konsekwencje obu rozwiązań? Czy kwalifikuję się do usunięcia tylko węzła wartowniczego? Czy może to być ryzykowne i lepiej na wszelki wypadek wszystkie? Na USG przed operacją miałam doły pachowe wolne. Czy powinnam wykonać dodatkowe badania?
Carcinoma ductale invasium. Bloom 2. klasyfikacja:pT1b
„fragment skóry 4x2x1,3cm bez brodawki sutkowej, z tkanką tłuszczową 8x6x3 cm z zaznaczonym marginesem wg opisu. Na przekroju w części centralnej materiału szare twarde nieregularne ognisko śr. 1cm, około 0,5 cm od marginesu głębokiego. Guz z całym marginesem głębokim znad nacieku. Margines przyśrodkowy makroskopowo bez zmian 3,5 cm od guza. Naciek nowotworowy średnicy 1 cm w odległości 1,5cm od marginesu od powięzi. Margines przyśrodkowy wolny od nacieku nowotworowego szerokości 3,5cm. Margines boczny makroskopowo bez zmian, zaznaczony tuszem 3,5 cm od guza, margines górny i dolny 2 cm od guza"
 

W REFERENCYJNYCH OŚRODKACH ONKOLOGICZNYCH (CENTRA ONKOLOGII) ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA BIOPSJI WĘZŁA WARTOWNICZEGO NAWET PO UPŁYWIE KILKU TYGODNI OD ZABIEGU WYCIĘCIA GUZA PIERSI. KWALIFIKACJA DO ZABIEGU WYMAGA JEDNAK OCENY TECHNICZNYCH MOŻLIWOŚCI WYKONANIA TAKIEJ PROCEDURY, BOWIEM NIE U WSZYSTKICH CHORYCH MOŻNA GO PRZEPROWADZIĆ.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również