Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-05-10 11:00:00

Lublin: mają skaner PET/CT

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr.4 w Lublinie otrzymał nowoczesne skanery PET i PET/C. Aparaty pozwalają na prowadzenie wczesnej diagnostyki i precyzyjne zlokalizowanie ogniska chorobowego, głównie u pacjentów z przypadkami onkologicznymi i kardiologicznymi.

Szpital będzie miał do dyspozycji nowy sprzęt, który pomoże zdiagnozować m.in. raka. Jedno z takich urządzeń to PET/CT. (fot. Jacek Świerczyński)

źródło: Dziennik Wschodni

Szpital będzie miał do dyspozycji nowy sprzęt, który pomoże zdiagnozować m.in. raka. Jedno z takich urządzeń to PET/CT. (fot. Jacek Świerczyński)

 

Nowoczesne urządzenia PET/CT, czyli tomograf komputerowy sprzężony ze skanerem PET pomogą w diagnostyce wielu typów nowotworów takich jak: rak płuc, rak przełyku, czerniak, rak jelita grubego, rak piersi, jajnika czy nowotwory jąder. Tę metodę diagnostyki stosuje się także m.in. u pacjentów z podejrzeniem choroby niedokrwiennej serca.

Uruchomienie skanerów umożliwi pacjentom z Lubelszczyzny przeprowadzanie tej nowoczesnej diagnostyki w pobliżu miejsca zamieszkania. Do tej pory osoby wymagające takich badań musiały być kierowane do placówek w Kielcach, Warszawie czy Bydgoszczy.

Koszt urządzeń to prawie 15 mln zł. Są już zamontowane w szpitalu przy ul. Jarczewskiego. Sprzęt będzie dostępny dla pacjentów przed wakacjami.

PET jest rodzajem tomografii komputerowej - techniką obrazowania ,w której zamiast zewnętrznego źródła promieniowania rtg lub radioaktywnego, rejestruje się promieniowanie powstające podczas tzw. anihilacji pozytronów. Źródłem pozytronów jest podana pacjentowi substancja promieniotwórcza.

Łączenie skanerów PET ze skanerami CT w jedną jednostkę pozwala na jednoczesne uzyskanie obrazu w obu metodach. Zastosowanie PET-CT znacząco pomaga w interpretacji danych otrzymywanych za pomocą PET.

Więcej: http://www.dziennikwschodni.pl
 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

Poczytaj również

 • Avatar

  2021-05-07 12:56:40

  Czy leczenie jest prawidłowe

  Mastektomia w 2015 r. Obecny wiek 50 lat. Stopień złośliwości G1, stopień zawansowania pT1cpN(sn)0R0, ki67 >10%. Od...
 • Avatar

  2021-05-04 12:36:43

  Czy leczenie jest prawidłowe

  Proszę o analizę wyników i ewentualnie informację czy jest dobrze dobrane leczenie, czy można coś dodać? Lat 38,...
 • Avatar

  2021-05-04 12:33:22

  Powrót miesiączki - cd.

  Kontynuacja pytania "Powrót miesiączki" z 30 kwietnia 2012 r.   Pytałam swojego onkologa...