Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-05-10 12:15:00

Kraków: instalują cyklotron do nieinwazyjnego leczenia nowotworów

W czwartek (10 maja), w godzinach porannych do Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie zostanie przywieziony cyklotron Proteus przeznaczony do nieinwazyjnego leczenia skomplikowanych nowotworów, który będzie głównym atutem powstającego Centrum Cyklotronowego Bronowice.

 

Montowany cyklotron jest "sercem" projektu Centrum Cyklotronowego Bronowice. Celem inwestycji jest budowa i uruchomienie pierwszego w Polsce oraz Europie Środkowej centrum radioterapii protonowej, przeznaczonego do nieinwazyjnego leczenia skomplikowanych nowotworów zlokalizowanych w obszarze całego ciała. Centrum pełniło będzie jednocześnie rolę ośrodka badawczego, w którym prowadzone będą eksperymenty w dziedzinie fizyki jądrowej oraz prace rozwojowe w zakresie fizyki radiacyjnej, radiobiologii oraz inżynierii materiałowej.

Transport cyklotronu odbywa się drogą lądową. Części urządzenia o masie 240 ton są przewożone na dwóch specjalnych, 120-kołowych platformach i będą montowane na terenie Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie za pomocą dźwigów w ciągu następnych dwóch dni.

Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk realizuje projekt tworzenia Centrum Cyklotronowego Bronowice w ramach Konsorcjum Narodowego Centrum Radioterapii Hadronowej. W jego skład wchodzą: Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie oddziały w Warszawie, Krakowie i Gliwicach, Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Akademia Górniczo - Hutnicza w Krakowie, Politechnika Warszawska oraz Instytut Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana w Świerku

Planowane zakończenie pierwszej fazy inwestycji, czyli instalacji i uruchomienia cyklotronu Proteus C-235 wraz z infrastrukturą techniczną to 31 grudnia 2013 r. Planowany budżet tej części projektu opiewa na 138 mln zł, w tym około 116 mln zł stanowią środki z dotacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa.

Drugim etapem inwestycji jest stworzenie w Centrum Cyklotronowym Bronowice stanowiska gantry. Dla pełnego wykorzystania możliwości nowego cyklotronu konieczne jest zainstalowanie stanowiska z obracanym ramieniem - typu gantry - do protonoterapii najtrudniej dostępnych do leczenia nowotworów zlokalizowanych w dowolnej części ciała.

Ze względu na swój nieinwazyjny charakter, tego typu terapia jest szczególnie rekomendowana do leczenia pacjentów pediatrycznych. Jedno stanowisko gantry umożliwi poddanie terapii do 500 pacjentów rocznie.

Termin realizacji drugiej fazy projektu to 31 grudnia 2014 r. Planowany budżet stworzenia stanowiska gantry to około 80 mln zł. Inwestycja finansowana jest także ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...