Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-05-15 12:15:00

Łódź: oddział brachyterapii już otwarty

W Regionalnym Ośrodku Onkologicznym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi powstał nowoczesny oddział brachyterapii. Koszt inwestycji to blisko 6 mln zł.

Regionalny Ośrodek Onkologiczny działa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi

Regionalny Ośrodek Onkologiczny działa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi

 

Została ona sfinansowana z budżetu województwa łódzkiego i środków unijnych. Oddział brachyterapii w łódzkim Ośrodku Onkologicznym jest jedynym tego typu oddziałem w Łódzkiem. W Polsce takie oddziały działają m.in. w Warszawie, Poznaniu i Bydgoszczy.

Jednostka powstała w dawnym oddziale radioterapii ginekologicznej. W ciągu ostatniego półrocza przeszedł on gruntowną modernizację. Wymieniono instalacje, podłogi, wstawiono nowe okna i drzwi, przesunięto niektóre ściany działowe. - Kiedyś był to jeden z najgorzej utrzymanych oddziałów onkologicznych. Obecnie stał się jedynym w województwie ośrodkiem stosowania nowoczesnej metody leczenia nowotworów - napromieniania ich od wewnątrz - zaznaczył dyrektor szpitala Wojciech Szrajber.

Liczący 35 łóżek oddział spełnia standardy sanitarne, zgodne z normami unijnymi (łazienka przy każdej z sal chorych, odpowiednie odstępy między łóżkami, odpowiednia szerokość drzwi). Wyposażony jest w nowe łóżka i nowe meble.

Brachyterapia jest jedną z metod radioterapii nowotworów. Za pomocą specjalnego aplikatora umieszcza się w guzie lub jego sąsiedztwie niewielki fragment materiału promieniotwórczego i pozostawia go tam na określony czas. Zabiegi te wykonywane są w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym. Według specjalistów metoda doskonale sprawdza się w leczeniu najczęściej występujących rodzajów nowotworów: raka szyjki macicy, trzonu macicy, piersi i prostaty.

W łódzkim oddziale planowane jest także: unowocześnienie brachyterapii raka oskrzeli, przeprowadzanie aplikacji irydu w paliatywnym leczeniu raka przełyku, wdrożona zostanie brachyterapia śródoperacyjna jamy brzusznej, a u niektórych pacjentów, szczególnie paliatywnych, możliwe będzie zastosowanie tej metody w przypadkach nowotworów okolicy głowy i szyi, w nieoperacyjnych wznowach raka odbytu i u pacjentów z rakiem prącia.

Dla każdego pacjenta w łódzkim Ośrodku Onkologicznym sporządzany będzie szczegółowy plan leczenia, obejmujący różne procedury onkologiczne przeprowadzane na różnych oddziałach. Ma to skrócić czas hospitalizacji i znacznie zwiększy efektywność leczenia.

Wkrótce w łódzkim Ośrodku Onkologicznym ma zostać oddany do użytku nowo utworzony oddział pobytu jednodniowego dla pacjentów poddawanych chemioterapii, który będzie funkcjonował w ramach Kliniki Chemioterapii Nowotworów. W pododdziale znajdować się będzie 20 miejsc, w formie częściowo oddzielonych stanowisk wyposażonych w nowoczesne fotele. W ciągu jednego dnia będzie mogło być w nim leczonych 30-40 osób.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również