Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-05-25 17:00:00

Amazonki i macierzyństwo. Zdrowe i piękne dla dzieci

 Ogólnopolska kampania społeczna skierowana do kobiet

Dzięki lepszej dostępności do badań profilaktycznych i większej świadomości kobiet coraz częściej rak piersi wykrywany jest u kobiet młodych, w wieku rozrodczym, a także w czasie ciąży. To problem społeczny, o którym należy mówić. 

 Niezależnie od tego, czy diagnoza przyszła przed czy po urodzeniu dzieci, Amazonki chcą powiedzieć wszystkim kobietom, że z rakiem można wygrać, mieć szczęśliwą rodzinę i spełniać się w macierzyństwie. Poprzez naszą kampanię chcemy pokazać również, że po leczeniu raka piersi kobieta może zaplanować zdrowe macierzyństwo i cieszyć się zdrowymi dziećmi. 

Choroba nowotworowa jest sprawą rodzinną. Kiedy choruje mama, odczuwa to cała rodzina. Wszyscy jej bliscy konfrontują się z rakiem. Jak z nimi rozmawiać? Jak informować dzieci o chorobie? Jak łagodzić lęk mamy i jej bliskich? Czy rak może scementować rodzinę? Chcemy pokazywać jak amazonki poradziły sobie z tymi wyzwaniami. Bo każde macierzyństwo jest piękne! 

Organizatorem kampanii jest Federacja Stowarzyszeń AMAZONKI – największa kobieca organizacja w Polsce, która zrzesza 25 tysięcy kobiet z doświadczeniem raka piersi. 

 

O wystawie zdjęć „Amazonki i macierzyństwo. Piękne i zdrowe dla dzieci”

Kampanię otworzy wystawa zdjęć amazonek autorstwa Katarzyny Piweckiej i Ewy Rzyczniak. Wystawa "amazonki & macierzyństwo" ukazuje  kobiety z doświadczeniem raka piersi w towarzystwie swoich dzieci. Ze zdjęć bije radość, a także siła i piękno kobiet, które prowadzą dobre, szczęśliwe życie rodzinne, mimo zmagań z chorobą. 

Bohaterkami fotografii są zarówno amazonki z długim stażem choroby, które mogą o sobie powiedzieć, że wygrały z rakiem piersi, jak również młode amazonki z maluchami. Niektóre z nich urodziły swoje dzieci  zanim w ich życiu pojawił się rak, niektóre zaś zdecydowały się urodzić już po diagnozie. Jedna z bohaterek jest na początku walki.

Joanna i Monika to młode mamy rocznych dzieci, które nie bały się podjąć decyzji o macierzyństwie po przebyciu choroby nowotworowej. Są przykładem tego, że po leczeniu raka można odzyskać dawne szczęśliwe życie i bardzo świadomie przygotować się do powiększenia rodziny. 

Druga Joanna natomiast wykryła u siebie raka krótko po urodzeniu dziecka. Jest w trakcie leczenia. Zdjęcie jej i córeczki otwiera cykl portretów i pokazuje, że mimo choroby mama amazonka daje dziecku radość, czułość i moc pozytywnych bodźców.  

Pozostałe bohaterki w momencie diagnozy miały już rodziny i dzieci w wieku od 7 do 17 lat. Dla każdej z nich diagnoza wiązała się z troską o ich dzieci. Więcej o nich dowiecie się z wystawy.

Kolejne odsłony kampanii

W kolejnych odsłonach kampanii będziemy również zwracać uwagę na ważność uświadamiania kobiet walczących z rakiem piersi, że niejednokrotnie mają prawo do decydowania o formie operacji, bo nie zawsze musi to być mastektomia. A jeżeli już, to w Polsce można zrekonstruować pierś w zabiegu jednoczasowym, jak i w odroczonym terminie. 

Będziemy również przyglądać się terapeutycznej roli metamorfozy wyglądu kobiety. Bo dla dobra własnych dzieci warto być piękną w procesie rekonwalescencji fizycznej i duchowej.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Marta Baranowska

Forum

 • mag_dag (offline)

   

  Avatar

  2012-05-25 18:16:40
   

  "Joanna i Monika to młode mamy rocznych dzieci, które nie bały się podjąć decyzji o macierzyństwie po przebyciu choroby nowotworowej. Są przykładem tego, że po leczeniu raka można odzyskać dawne sz...
 • MartaPR (offline)

   

  Avatar

  2012-05-25 23:30:33
   

  Hej dziewczyny! Dzisiaj była tak serdeczna i aradosna atmosfera, że ten dzień zapamietam chyba na zawsze. Amazonki są super i cieszę się, że mogę z Wami być! Więcej o Dniu Matki z Amazonkami i wer...

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...