Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-05-24 15:45:00

Ile kosztuje leczenie raka piersi w Polsce?

Co roku na raka piersi zapada 15 tys. Polek, a NFZ wydaje na ich leczenie prawie 0,5 mld zł. Kwoty przeznaczane na terapię tego nowotworu różnią się od siebie w poszczególnych województwach. Różnice w średnich wydatkach na jedną chorą przekraczają 30 proc.

 

Analizę przeprowadził Ośrodek Analiz Uniwersyteckich pod kierunkiem dr. Adama Kozierkiewicza, eksperta ds. ochrony zdrowia, a w opracowaniu końcowego raportu uczestniczyli także prof. Jacek Jassem szef Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Jacek Paszkiewicz prezes NFZ oraz Andrzej Śliwczyński z departamentu polityki lekowej NFZ.

Analiza oparta jest o pochodzące z bazy Funduszu dane, obejmujące 104 tys. leczonych w latach 2004-10 chorych na raka piersi - jednego z najczęstszych nowotworów w Polsce. Z analiz tych wynika, że koszty leczenia tego nowotworu znacznie się różnią. Dla przykładu w woj. podlaskim średni koszt leczenia raka piersi w przeliczeniu na jedną chorą wynosił 44,1 tys. zł., w mazowieckim - 31,4 tys. zł, natomiast w śląskim - 29, 2 tys. zł.

Dodatkowo wydatki te różnią się w zależności od wieku chorych. I tak leczenie chorej w wieku 35-39 lat kosztowało Fundusz w 2009 r. średnio 50 tys. zł, a powyżej 75. roku życia tylko 10 tys. zł.

Prof. Jacek Jassem w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl powiedział, iż dzisiaj trudno ocenić z czego wynikają te różnice. - To co udało nam się ustalić, to po prostu uśrednione liczby przypadające na jedną chorą na raka piersi w danym regionie. One zresztą zmieniają się w poszczególnych latach - przyznał Jassem.

- Mamy informacje ile kosztuje leczenie młodszej, ile starszej chorej, ile tej która przeszła badania przesiewowe. Natomiast nie mamy żadnej informacji, jaki to ma związek z procedurami leczniczymi, które wykonywano u poszczególnych chorych, ani jaki jest związek pomiędzy wydatkami na leczenie a jego skutecznością. Ten ostatni element będziemy mogli ocenić dopiero za kilka lat - dodał.

Zdaniem profesora obecnie można jedynie stwierdzić, że koszty leczenia są względnie niskie u chorych po 75. roku życia.

- Nie wynika to z tego, że się na nich oszczędza, ale z powodu stosowania u nich innych metod leczenia. Chore po 75. roku życia otrzymują częściej hormonoterapię, która na ogół jest tańsza od chemioterapii. Mniejszy jest też udział leczenia z zachowaniem piersi, gdzie dodatkowo trzeba zastosować radioterapię - przyznał.

- Poza tym, z przyczyn naturalnych czas przeżycia chorych w podeszłym wieku jest krótszy, a analiza dotyczy całkowitych kosztów, które są przeniesione na cały okres leczenia choroby . Dodatkowo stwierdziliśmy, że koszty leczenia chorych poddanych mammograficznym badaniom przesiewowym są niższe, choć nie wiemy, czy jest to bezpośredni efekt tych badań - powiedziła profesor.

Jak twierdzi badacz, najistotniejszym pytaniem, na jakie trzeba teraz odpowiedzieć jest to, czy te wydatki wynikają ze wzrostu kosztów leczenia, czy z jakichś innych powodów. Będzie to przedmiotem kolejnych analiz

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również