Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-06-01 19:45:00

Obrzęk a gra na gitarze

Jestem dwa tygodnie po mastektomii prawej piersi i wycięciu wszystkich węzłów chłonnych prawej ręki. Czeka mnie chemia i kilkumiesięczne zwolnienie od pracy. Stosuję regularnie masaż ręki i ćwiczenia usprawniające. Chciałabym ten czas wykorzystać także na samorozwój i naukę gry na gitarze. Czy w mojej sytuacji mogę w ten sposób obciążać prawą rękę, a może lepiej chwytać gitarę tak jak osoby leworęczne?

Niestety jest mi trudno jednoznacznie odpowiedzieć, czy gra na gitarze może spowodować wystąpienie obrzęku limfatycznego. Niektórzy terapeuci po zabiegu nie zalecają i przestrzegają przed chwytaniem i dłuższym trzymaniem np. poręczy w autobusie. Tłumaczy się to długą pracą izometryczną mięśni, co może powodować obrzęk. Z tego powodu na pewno nie zalecałbym, aby prawa ręka wykonywała chwyty na strunach (wymagane jest utrzymanie stałego napięcia mięśni przez dłuższy czas), tylko uderzała w struny (według mnie może Pani próbować nauki w taki sposób). Sama nauka oczywiście nie powinna powodować uczucia zmęczenia ręki, bólu lub innych objawów.
Dodatkowo tylko wspomnę, że jest Pani dopiero dwa tygodnie po mastektomii. Obrzęk może niestety pojawić się w każdym momencie życia i nie musi być powiązany np. z grą na gitarze. W tej sytuacji oczywiście musi Pani cały czas zwracać uwagę na rękę, kontrolować jej stan, a w razie potrzeby udać się na konsultacje i rozpocząć intensywną terapię.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również