Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-05-29 12:30:00

W senackiej komisji zdrowia o programie wykrywalności raka szyjki macicy

Zwiększenie udziału położnych w przesiewowych badaniach cytologicznych i możliwość wykonywania badań w mobilnych punktach pobrań mogą poprawić wczesne wykrywanie raka szyki macicy w Polsce - ocenili we wtorek (29 maja) eksperci na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia.

 

Jak przypomniał prof. Przemysław Oszukowski, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, choć program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy działa w Polsce od 2005 r., ciągle zgłasza się do niego jedynie 25 proc. uprawnionych kobiet. Tymczasem, aby przyniósł on efekty w postaci spadku zachorowań i umieralności na inwazyjnego raka szyjki macicy, zgłaszalność powinna wynosić co najmniej 70 proc.

Wiceminister zdrowia Agnieszka Pachciarz podkreśliła, że statystyki już obecnie wskazują, że liczba zachorowań na raka szyjki macicy wśród Polek spada. Jeszcze 5 lat temu na nowotwór ten chorowało rocznie około 4 tys. kobiet, a w 2009 r. - 3102.

Prof. Beata Śpiewankiewicz, kierownik Kliniki Nowotworów Narządów Płciowych Kobiecych w Centrum Onkologii w Warszawie zwróciła uwagę, że wzrasta odsetek pacjentek, zwłaszcza młodych, które zgłaszają się do jej ośrodka we wczesnym stadium raka szyjki macicy. Jednak kobiety z obszarów wiejskich ciągle docierają na terapię w zaawansowanym stadium choroby, kiedy lekarze mogą jedynie stosować leczenie paliatywne, czyli przedłużać im życie.

Jej zdaniem wczesne wykrywanie tego nowotworu na wsi i w mniejszych miejscowościach może się poprawić jedynie wówczas, gdy do pobierania cytologii dopuści się wykwalifikowane położne i pielęgniarki, poprzez umożliwienie im podpisywania kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia na wykonywanie rozmazów cytologicznych.

Zdaniem dr. Janusza Medera, prezesa Polskiej Unii Onkologii, lepsze efekty od wysyłania zaproszeń do kobiet mogłoby przynieść wynagradzanie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i pielęgniarek za skuteczne nakłanianie kobiet do cytologii. Onkolog zwrócił też uwagę, że ważne byłoby dopuszczenie możliwości realizacji przesiewowych badań cytologicznych w mobilnych punktach pobrań wymazów (np. w cytobusach).

Dr Jerzy Giermek, dyrektor Centralnego Ośrodka Koordynującego Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy ocenił, że szansę na to stwarza rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie systemu resortowych kodów identyfikacyjnych oraz szczegółowego sposobu ich nadawania, które wchodzi w życie 31 maja 2012 r.

Podsumowując posiedzenie komisji senator prof. Alicja Chybicka, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego podkreśliła, że aby walka z rakiem szyjki macicy w Polsce przyniosła wymierne efekty, konieczne są działania wielotorowe. Powinny one obejmować edukację dzieci, młodzieży i rodziców na temat profilaktyki zdrowotnej, przesiewowe badania cytologiczne, ale też szczepienie nastoletnich dziewczynek przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który przyczynia się do rozwoju większości przypadków raka szyjki macicy.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • Al_la (offline)

   

  Avatar

  • Wspiera Amazonki.net

  2013-01-15 11:30:23
   

  http://www.naukawpolsce.pl/aktualnosci/news,393507,prof-poreba-walka-z-rakiem-szyjki-macicy-musi-zejsc-na-lokalny-poziom.html

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...