Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-05-31 11:00:00

Kraków: w Szpitalu Uniwersyteckim rusza pracownia PET/CT


W Ośrodku Medycyny Nuklearnej Oddziału Klinicznego Kliniki Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie stanęło najnowocześniejsze urządzenie do pozytonowej tomografii emisyjnej. Pracownia PET/CT zostanie uroczyście otwarta 4 czerwca.

Pracownia PET/CT w SU w Krakowie
 foto:Szpital Uniwersytecki

Pracownia PET/CT w SU w Krakowie foto:Szpital Uniwersytecki

 

Szpital Uniwersytecki w Krakowie jest pierwszą w województwie małopolskim placówką, w której będzie pracował system PET/CT - hybryda łącząca skaner PET z wysokiej klasy tomografem komputerowym. W całej Polsce działa jedynie 16 takich urządzeń.

PET/CT pozwala na specjalistyczną diagnostykę i precyzyjną lokalizację zmian nowotworowych. Aparat w krakowskim SU wyposażony jest dodatkowo w unikalną technologię bramkowania oddechowego. Pozwala ona w przypadku guzów płuc na wykrywanie również małych zmian, niezauważalnych przy zastosowaniu innych technik oraz na prezycyjne określenie obszaru do ewentualnego napromieniania.

Aparat ma również zastosowanie w neurologii (pozwala m.in. na lokalizację ogniska przy lekoopornej postaci padaczki przed planowanym leczeniem operacyjnym), kardiologii (w nieinwazyjnej ocenie krążenia wieńcowego). Jest także przydatny w poszukiwaniu przyczyn gorączki o niejasnym pochodzeniu.

Wchodzący w skład kupionego przez Szpital Uniwersytecki systemu tomograf komputerowy, to 128-warstwowy aparat wyposażony m. in. w pełne oprogramowanie kardiologiczne. Powstała także pracownia przygotowania radiofarmaceutyków.

Jak informuje Szpital Uniwersytecki w Krakowie, pracownia PET/CT jest już gotowa. Oficjalnie ruszy w poniedziałek (4 czerwca).

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również