amazonki.net:
Panie Doktorze, proszę powiedzieć dlaczego spotykamy się z różnymi opiniami na temat mycia miejsc naświetlanych w czasie radioterapii? Jedne pacjentki słyszą od lekarza, że nie wolno moczyć miejsc naświetlanych i uważają, by nawet kropla wody nie spadła na ciało w terenie napromienianym. Inne otrzymują pozwolenie na szybki prysznic z zastrzeżeniem, by nie pocierać ciała. Pozwolenie na delikatne mycie pod prysznicem otrzymują przeważnie pacjentki leczące się za granicą.
Rozbieżności spotykamy też w kwestii pielęgnacji miejsc naświetlanych w czasie trwania radioterapii (od pierwszego do ostatniego napromieniania). Jedni lekarze zalecają jedynie wietrzenie, inni smarowanie preparatami natłuszczającymi a jeszcze inni zasypywanie pudrem.
A jakie rady Pan Doktor ma dla kobiet, które mają przed sobą radioterapię?
dr Robert Wiraszka:
Skóra reaguje na napromieniowanie (radioterapię) dwojakim rodzajem odczynu: "na sucho" lub "na wilgotno" - o jego rodzaju decyduje to, czy skóra jest sucha, czy sączy. Jeżeli jest sucha można ją pudrować, jeżeli sączy - pudru / zasypki nie stosujemy, lecz nawilżamy ją maściami (Olvizone) lub olejkami. Wietrzenie jest wskazane w każdym przypadku.
Skóra w terenie napromienianym staje się bardzo delikatna. Nie wolno przyklejać na nią plastrów i ostrożnie należy używać wody, zwłaszcza o skrajnych temperaturach. Nie należy jej także pocierać, żeby nie usunąć zarówno delikatnego naskórka, jak i głębszych warstw, gdyż może to sprzyjać nadkażeniom.
amazonki.net:
Spotkałyśmy się też z różnymi zaleceniami w zależności od zakresu przeprowadzonej operacji. Takie ulotki otrzymują pacjentki w CO Ursynów:
"W czasie radioterapii Panie po operacjach oszczędzających mogą brać krótkotrwały prysznic włącznie z okolicą napromienianą.....Natomiast Panie po mastektomii, z powodu stosowania innych promieni, powinny unikać wody w terenie napromienianym....."
dr Robert Wiraszka:
Różnica między napromienianiem piersi po leczeniu oszczędzającym a mastektomią wynika z tego, że pod skórą jest inna grubość tkanek (do ściany klatki piersiowej), a zależnie od rodzaju użytego promieniowania maksimum dawki deponuje się albo w samej skórze albo pod nią.
Generalnie lepiej jest dołożyć trochę starań i raczej oszczędzać skórę nie wystawiając jej na działanie bodźców, niż doprowadzić do wyindukowania powikłań.
dziubas (offline)
2013-06-17 12:53:29
piyaone (offline)
2022-06-16 16:05:16
Firmali77 (offline)
2022-08-11 21:21:10