Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-06-26 15:02:56

Profilaktyczne usunięcie jajników u młodych pacjentek

Mam 32 lata, w wieku 29 lat zachorowałam na hormonozależnego raka piersi.
Jestem po mastektomii i chemioterapii, obecnie w trakcie hormonoterapii - Tamoksifen i Zoladex (od dwóch lat).
Dziś na wizycie ginekolog zasugerował laparoskopowe usunięcie jajników zamiast kontynuacji hormonoterapii.
Nie mam dzieci - powiedział że mam zastanowić się czy chcę mieć dzieci, a jeżeli tak, polecił skonsultować się z onkologiem kiedy najszybciej będę mogła zajść w ciążę, a po urodzeniu usunąć jajniki.
A jeżeli wiem, że nie chcę mieć dzieci? Czy zasadne byłoby usunięcie jajników teraz? Jakie będą tego pozytywne i negatywne skutki?

Z RACJI ZACHOROWANIA W BARDZO MŁODYM WIEKU JEST PANI W GRUPIE OSÓB Z PODWYŻSZONYM RYZYKIEM ZACHOROWANIA RÓWNIEŻ NA RAKA JAJNIKA. WSKAZANA BYŁABY PRZEDE WSZYSTKIM KONSULTACJA W PORADNI GENETYKI ONKOLOGICZNEJ W CELU ZEBRANIA SZCZEGÓŁOWEGO WYWIADU I EW. WYKONANIA BADAŃ GENETYCZNYCH. USUNIĘCIE JAJNIKÓW JEST DECYZJĄ NIEODWRACALNĄ I ROZWAŻA SIĘ STOSOWANIE JEJ U KOBIET PO MENOPAUZIE LUB U MŁODSZYCH OSÓB Z BARDZO WYSOKIM RYZYKIEM ZACHOROWANIA NA RAKA JAJNIKA PO ZAKOŃCZENIU PROKREACJI.
Z PUNKTU WIDZENIA LECZENIA HORMONALNEGO RAKA PIERSI EFEKT ZOLADEXU JEST IDENTYCZNY Z EFEKTEM OWARIEKTOMII (USUNIĘCIE JAJNIKÓW). MOIM ZDANIEM NALEŻY SIĘ MOCNO ZASTANOWIĆ, CZY CHCE PANI JUŻ W TEJ CHWILI PODEJMOWAĆ NIEODWRACALNE DECYZJE ODNOŚNIE MOŻLIWOŚCI PROKREACJI, BOWIEM PROWADZĄC REGULARNE KONTROLE GINEKOLOGICZNE I STOSUJĄC ZALECONE, SKUTECZNE LECZENIE HORMONALNE NIE ODBIERA SOBIE PANI MOŻLIWOŚCI ZAJŚCIA W CIĄŻĘ W CIĄGU KILKU NAJBLIŻSZYCH LAT.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również