Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-07-16 10:40:07

Skrócony czas uzupełniającej hormonoterapii u kobiet pragnących zajść w ciążę

Mam 31 lat, w wieku 26 lat w drugim miesiącu ciąży wykryto u mnie raka piersi. W piątym miesiącu ciąży przeprowadzono u mnie operację oszczędzającą wraz z usunięciem węzłów chłonnych, nie było przerzutów. Po urodzeniu dziecka otrzymałam cztery cykle chemioterapii a następnie radioterapię. Od lutego 2008 zaczęłam przyjmować tamoxifen (5 lat) oraz zoladex (1 rok). Tego roku w maju minęło 5 lat od operacji natomiast w lutym przyszłego roku minie 5 lat od momentu przyjmowania tamoxifenu.
Moje pytanie jest następujące: czy nadal muszę przyjmować tamoxifen do momentu aż minie 5 lat? Chciałabym zajść w ciąże, czy mogłabym już teraz skończyć przyjmować leki, jakie jest ryzyko nawrotu choroby podczas ciąży, jaki czas po zakończeniu przyjmowania tamoxifenu mogę starać się o zajście w ciążę?

ZALECENIA MIĘDZYNARODOWYCH EKSPERTÓW SUGERUJĄ, ŻE U KOBIET PRAGNĄCYCH ZAJŚĆ W CIĄŻĘ MOŻNA ROZWAŻYĆ SKRÓCENIE CZASU STOSOWANIA UZUPEŁNIAJĄCEJ HORMONOTERAPII DO 3 LAT. TAK WIĘC MOŻE PANI ROZWAŻYĆ PLANOWANIE CIĄŻY PO UPŁYWIE OKOŁO 3-4 MIESIĘCY OD ZAKOŃCZENIA STOSOWANIA TAMOKSYFENU. OCZYWIŚCIE WSKAZANE BYŁOBY WYKONANIE KONTROLNEGO USG/MAMMOGRAFII PIERSI ZARAZ PO ZAKOŃCZENIU HORMONOTERAPII ORAZ USG PIERSI CO OKOŁO 3 MIESIĄCE PRZED I PO ZAJŚCIU W CIĄŻĘ. MUSI PANI BOWIEM PAMIĘTAĆ, ŻE NALEŻY PANI DO GRUPY OSÓB O WYSOKIM RYZYKU POWSTANIA KOLEJNYCH RAKÓW PIERSI CZY RAKÓW JAJNIKA I Z TEGO POWODU WSKAZANE SĄ NAPRAWDĘ CZĘSTE KONTROLE.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również