Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-07-25 10:53:36

Masaż po operacji piersi

Mam pytanie na temat stosowania masażu po amputacji piersi. Moja żona jest 4 lata po chemioterapii i ma amputowaną pierś i usunięte wszystkie węzły chłonne pod pachą (nie było przerzutów). Z powodu obrzęku ręki (1 cm) i bólu barku i pleców czasami korzysta z pomocy masażysty. Kupiliśmy też matę masującą na krzesło (kulkowa) i platformę Wibro (drgająca platforma na której się stoi). Po masażach żona się lepiej czuje i ręka nie puchnie bardzo - stosuje też masaż limfatyczny (głaskanie, oklepywanie ręki). Proszę o odpowiedzieć, czy żonie nie zaszkodzą masaże, bo często słyszymy opinie, że "po raku nie wolno masować" ani stosować żadnych urządzeń masujących.

Odnosząc się do opinii, że "po raku nie wolno masować", według mnie nie wolno wykonywać masażu klasycznego lub jego odmian w obrębie ręki operowanej, jak również okolicy amputowanej piersi. Jedyną formą masażu dopuszczalną na kończynie operowanej jest drenaż limfatyczny (masaż limfatyczny). Różnica polega na intensywności oddziaływania. Masaż klasyczny jest silnym zabiegiem, który ma doprowadzić do przekrwienia mięśni i tkanek. Tej formy zabiegu należy unikać. Drenaż limfatyczny (masaż limfatyczny) ma za zadanie poprzez delikatne techniki, pobudzić układ limfatyczny do pracy, nie powodując przekrwienia. Ten zabieg należy wykonywać nawet 2 razy dziennie i bardzo dobrze, że Pana żona go stosuje.

Jeżeli chodzi o ból pleców, wydaje mi się, że nie ma dużych przeciwwskazań do wykonywania masażu na bolącą okolicę. Jest to obszar stosunkowo odległy od pierwotnego wystąpienia nowotworu (jeśli mówimy o mięśniach przykręgosłupowych). Oczywiście jeżeli ból pleców nawraca, a masaże przynoszą tylko czasową ulgę, można dodatkowo rozważyć konsultacje z rehabilitantem w celu doboru ćwiczeń lub innej formy terapii, aby efekt utrzymał się dłużej.

Urządzenia masujące zawsze są kwestią sporną. Ja jako rehabilitant nie jestem zwolennikiem tego typu urządzeń, gdyż one nie likwidują przyczyny bólu. Działają zazwyczaj powierzchownie i na krótki okres rozluźniają bolące mięśnie, które są tylko następstwem innego problemu. Zawsze w takim wypadku zalecam wizytę u lekarza lub rehabilitanta, aby określić źródło bólu.

Platforma Wibro może być stosowana, pod warunkiem, że żona będzie na niej stać, unikając chwytania się poręczy w taki sposób, aby wibracje przechodziły na ręce. Dodatkowo, nie może opierać się rękoma na platformie np. w podporze i utrzymywać taką pozycję przez dłuższy czas.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...