Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-07-26 11:37:55

Leczenie paliatywne

Moja siostra, 70 lat, miała w 2007 mastektomię lewej piersi i węzłów (6 zajętych). Z powodu naciekania raka (rak przewodowy, hormonozależny) musiała najpierw przejść chemioterapię. Operacja nie usunęła wszystkich komórek rakowych i wkrótce stwierdzono przerzuty w płucach. Siostra dostała arimidex i brała go aż do wiosny tego roku, kiedy to zauważyła guz na usuniętej piersi. Biopsja potwierdziła wznowę, więc siostra miała usunięty guz i wróciła do swojego miejsca zamieszkania z zaleceniem chemioterapii i radioterapii. Dostaje navelbinę i 5-fluorouracil. Badanie tomograficzne przed chemioterapią pokazało 3 zmiany w wątrobie, z podejrzeniem meta. I teraz lekarka od chemioterapii powiedziała jej, że "radioterapia nie ma sensu bo pani ma wszędzie przerzuty".

Czy rzeczywiście to co mówi ta lekarka ma sens? Bo przecież w szpitalu gdzie siostra była operowana też wiedziano o przerzutach do płuc, a mimo to dostała skierowanie na radioterapię ponieważ w linii cięcia pozostały komórki rakowe. Czy tomografia jest wystarczającym badaniem, żeby z całą pewnością stwierdzić, że w wątrobie są przerzuty?

A jeśli to są przerzuty, to czy to rzeczywiście wyklucza miejscową radioterapie w innym miejscu? Przeczytałam o usuwaniu guzów wątroby metoda embolizacji. Czy siostra mogłaby się kwalifikować do takiego zabiegu? Jest w dobrym stanie mimo wieloletniej choroby.

W PRZYPADKU ROZSIANEJ CHOROBY NOWOTWOROWEJ WYKONYWANIE RADIOTERAPII UZUPEŁNIAJĄCEJ NIE MA UZASADNIENIA. LECZENIE PANI SIOSTRY MA W TEJ CHWILI TZW. ZAŁOŻENIE PALIATYWNE CZYLI NIE POZWALA NA WYLECZENIE A JEDYNIE NA WYDŁUŻENIE PRZEŻYCIA. W TAKIEJ SYTUACJI OPRÓCZ ODPOWIEDNIEJ KONTROLI CHOROBY BARDZO WAŻNE JEST DBANIE O JAKOŚĆ ŻYCIA. LECZENIE CHOROBY NA OBECNYM ETAPIE JEST DŁUGOTRWAŁE I NA PEWNO BĘDZIE W MNIEJSZYM LUB WIĘKSZYM STOPNIU WPŁYWAŁO NA JAKOŚĆ ŻYCIA. Z TEGO POWODU WDRAŻANIE JAKICHKOLWIEK DODATKOWYCH TERAPII, KTÓRE OBNIŻAJĄ KOMFORT ŻYCIA - NP. RADIOTERAPIA MUSI BYĆ UZASADNIONE MEDYCZNIE. ZASTOSOWANIE RADIOTERAPII TYLKO W CELU ZMNIEJSZENIA RYZYKA NAWROTU W PIERSI JEST NIEUZASADNIONE W PRZYPADKU UOGÓLNIONEGO PROCESU NOWOTWOROWEGO.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również