Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-07-26 11:00:00

Koalicja Hepatologiczna: sprawdź, czy nie jesteś zakażony HCV

W Polsce ponad 700 tys. osób jest zakażonych wirusem HCV, który powoduje groźne dla życia uszkodzenia wątroby. Ponad 90 proc. z nich nie wie o infekcji i nie leczy się, dlatego Koalicja Hepatologiczna zachęca Polaków, by sprawdzili, czy nie są zakażeni HCV.

 

W okazji Światowego Dnia Wirusowych Zapaleń Wątroby, który przypada w sobotę 28 lipca, organizacja zainaugurowała społeczną akcję edukacyjną pt.: "HCV wciąż w ukryciu!", która ma przekonywać mieszkańców naszego kraju do wykonywania testów na obecność przeciwciał anty-HCV w surowicy krwi.

- Wystarczy jedno pobranie krwi i można sprawdzić czy jest się zakażonym czy nie. Do badania nie trzeba przygotowywać się w żaden specjalny sposób, nawet nie trzeba go wykonywać na czczo. Średnia cena testu to tylko ok. 25 zł i można go zrobić w dowolnym laboratorium - zachęcają członkowie Koalicji.

Przypominają, że HCV wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C), które latami przebiega bezobjawowo, a jednocześnie stopniowo uszkadza wątrobę prowadząc do marskości i raka tego narządu.

Polska Grupa Ekspertów HCV ocenia, że w Polsce zakażonych wirusem jest ok. 730 tys. osób, czyli ok. 20 razy więcej niż szacowana liczba zakażonych HIV. Niestety tylko 7 proc. z nich wie o infekcji.

- Zależy nam na tym, aby każdy, kto miał wykonywane zabiegi medyczne takie jak drobne pobranie krwi, dożylne podawanie leków czy przebywał w szpitalu, przebadał się czy nie został zakażony wirusem HCV. Pamiętajmy, że do ok. 80 proc. zakażeń dochodzi właśnie w placówkach służby zdrowia - powiedział Marek Józef z Koalicji Hepatologicznej, która zrzesza różne organizacje pacjentów z wirusowymi chorobami wątroby.

Jak wyjaśnił prof. Krzysztof Simon, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, jeśli wynik testu na HCV będzie pozytywny pacjent powinien zgłosić się do lekarza specjalisty chorób zakaźnych, który oceni, czy infekcja ma charakter aktywny, czy też dodatni wynik testu tylko świadczy o kontakcie z wirusem w przeszłości.

- Niestety, większość przypadków zakażenia przechodzi w postać przetrwałą i wymaga lub będzie wymagała leczenia - ocenił specjalista.

O tym, jak bardzo potrzebna jest edukacja społeczeństwa na temat WZW C i zachęcanie do wykonywania testów świadczyć mogą wyniki ostatnich badań przeprowadzonych przez instytut badawczy GfK Polonia w lutym 2012 roku. Wskazują one, że 32 proc. Polaków nigdy nie słyszało o HCV i WZW C i tylko 6 proc. kojarzy skrót HCV z wirusem wywołującym chorobę wątroby. Spośród osób, które słyszały o HCV/WZW C 61 proc. było mylnie przekonanych o istnieniu szczepionki przeciwko HCV (a tej ciągle nie opracowano). Zaledwie 9 proc. zadeklarowało, iż wykonało testy w kierunku zakażenia HCV.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-06-16 09:04:47

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Moje rozpoznanie to: rak NST, G3, lum-B Her2 (-) KI6790%, cT2N1M0. Wstępnie zakwalifikowano do leczenia neoadiuwantowego...
 • Avatar

  2022-06-13 10:35:16

  Obrzęk twarzy

  Jestem po mastektomii. Mój problem polega na obrzęku twarzy, od ponad 2 miesięcy mam opuchniętą twarz. Na początku...
 • Avatar

  2022-06-11 10:19:10

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  5,5 roku temu miałam mastektomię radykalną piersi lewej i radioterapię. Wówczas histopat był taki: rak zrazikowy,...