Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-07-26 11:00:00

Sejm: otwarto wystawę portretów kobiet, które wygrały walkę z rakiem piersi

Nawet kiedy rak atakuje pierś, nie jest w stanie pokonać naszej kobiecości - mówiły bohaterki zdjęć prezentowanych na wystawie "Amazonki 2011", którą otwarto w Sejmie.

 

Pomysłodawczynią i autorką wystawy "Amazonki 2011" jest fotografka Katarzyna Piwecka, którą w stylizacji i wizażu amazonek wspierała Ewa Rzyczniak.

- Każde zdjęcie to historia życia i choroby jednej kobiety - mówiła na otwarciu Piwecka.

Według przedstawicielek Federacji Stowarzyszeń "Amazonki", która zorganizowała wystawę, jest to próba oswojenia tematu estetyki piersi po przebytym leczeniu nowotworu i operacjach chirurgicznych pacjentek. Ma też zachęcić zdrowe kobiety, by zadbały o profilaktykę.

- Ta sesja udowadnia, że życie można jeszcze raz posklejać, dzięki temu bardziej je docenić, bo dopiero wtedy zdajemy sobie sprawę, jak bardzo jest ono kruche - powiedziała jedna z bohaterek sesji, pani Dorota.

W otwarciu wystawy brali udział politycy. Zdaniem wicemarszałek Sejmu Wandy Nowickiej (Ruch Palikota) dzięki takim inicjatywom zwiększa się świadomość całego społeczeństwa.

- Uważam, że te zdjęcia są przepiękne, naprawdę robią wrażenie. Panie na nich przełamują tabu - mówiła. Dodała również, że sesja burzy stereotyp kobiecości, który kojarzy się tylko z biustem. W jej opinii mówienie o problemie zachęci kobiety do częstszych badań.

Podczas wystawy został odczytany list prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki Krystyny Wechmann, która z grupą pacjentek onkologicznych zdobywa właśnie masyw Mont Blanc. - W Alpach odzyskujemy nasze poprzednie życie. Wracamy do pracy, stajemy się matkami. Osiągamy nasze szczyty - napisała.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym diagnozowanym u kobiet. Co roku w naszym kraju diagnozuje się go u ponad 15 tys. pań.

Federacja Stowarzyszeń Amazonki reprezentuje 25 tysięcy kobiet po leczeniu raka piersi, zrzeszonych w 200 klubach i stowarzyszeniach Amazonek w całej Polsce. Amazonki prowadzą wiele działań i kampanii, które mają na celu wspieranie kobiet z nowotworem, jak i tych, które są zdrowe i potrzebują wiedzy na temat trybu życia i badań profilaktycznych.

Ekspozycja "Amazonki 2011" będzie gościć w Sejmie do 27 lipca.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...