Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-07-31 10:45:00

Poznań: usunęli raka piersi techniką nawigacji declipseSPECT

Lekarze z Wielkopolskiego Centrum Onkologii zastosowali technikę nawigacji declipseSPECT do precyzyjnego wycięcia raka piersi i węzłów chłonnych u 64-letniej kobiety. Był to pierwszy taki zabieg w Polsce.

 

Zabieg przeprowadzili we wtorek (31 lipca) chirurdzy z I oddziału chirurgii onkologicznej i ogólnej Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Pacjentka ma 64 lata i przeszła tzw. operację oszczędzającą. Lekarze wycięli jej guz i część węzłów chłonnych z minimalnym marginesem zdrowej tkanki. Zamiast centymetra wynosi on tylko dwa milimetry.

Jak informuje Gazeta Wybprcza, lekarze wykorzystali podczas zabiegu system declipseSPECT, który składa się z nawigacji, sondy gamma oraz komputera sterującego. Aparatura umożliwia skanowanie ciała.

Poznański szpital jest drugim w Polsce, który testuje system declipseSPECT.

Pierwszy w kraju system testował Regionalny Ośrodek Onkologiczny przy szpitalu Kopernika w Łodzi. Tam jednak przeprowadzono mniej rozległy zabieg - usunięcia wartowniczego węzła chłonnego.

Więcej: www.gazeta.pl

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • Maria74 (offline)

   

  Avatar

  2012-08-01 15:32:45
   

  Witam wszystkich forumowiczów. Jestem nowa. Korzystając z okazji, że również czytałam informację na temat nowej metody postanowiłam wykorzystać okazję, przytiwaćsię na forum i podać linka - może si...
 • elisabeth (offline)

   

  Avatar

  2012-08-01 21:20:45
   

  Cudowna sprawa operacja oszczędzająca ,ja miałam radykalny zabieg amputacja,potem mnóstwo problemów ,cały czas sobie zarzucam że się zgodziłam .Potem lekarz powiedział ,,,zbyt mało wyczerpujący by...

Poczytaj również