Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-08-06 17:23:35

Badanie kliniczne z herceptyną

Mam 44 lata i jestem ponad 4 lata po mastektomii (grudzień 2007) .
Rozpoznanie: rak piersi lewej, guz śr. 1,8 cm, grade III, węzły czyste.
Wynik badania histopatologicznego: HER2 dodatni (3+).
Po mastektomii wzięłam 4 chemie czerwone a następnie zostałam objęta badaniem klinicznym.
Tytuł badania: "Wieloośrodkowe, randomizowane, prowadzone metodą otwartą badanie fazy III oceniające efekty adiuwantowego podawania lapatynibu z transtuzumabem u pacjentów z HER2/ErbB2 dodatnim pierwotnym rakiem piersi".

Z 4 możliwych do wylosowania grup, wylosowałam tę, w której podawano mi przez rok lapatynib. Zakończyłam leczenie tymi tabletkami w maju 2009 r. Od tej pory byłam pod obserwacją. Dwa miesiące temu robiłam wszystkie zlecone badania (mammografia, RTG klatki piersiowej, USG piersi, USG jamy brzusznej i UKG serca), wszystkie wyniki były dobre. Kilka dni temu mój lekarz prowadzący wezwał mnie na rozmową w sprawie badania klinicznego. Ze wstępnych badań nad lapatynibem okazało się, że u pacjentów, którzy go biorą istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że osiągną taki sam efekt leczniczy co pacjenci przydzieleni do grupy otrzymującej wyłącznie trastuzumab. W związku z tym zaproponowano mi w ramach tego badania przyjmowanie herceptyny od tego miesiąca przez rok. Nie dają jednak gwarancji, że może to pomóc zapobiec nawrotowi. Lekarz powiedział, że nigdy nie podawano osobom bez przerzutów herceptyny po takiej przerwie od operacji. Mam do piątku zdecydować się, czy będę brała herceptynę, czy też nie. Dodatkowo poinformowano mnie, że gdybym teraz wzięła herceptynę, to w przyszłości w razie przerzutów już nie będzie mi się należała w ramach NFZ. Wiem, że decyzję muszę podjąć sama, ale bardzo proszę o jakąś wskazówkę i radę, która pomoże mi w tym.
 

STOSOWANIE W LECZENIU UZUPEŁNIAJĄCYM LAPATYNIBU W MNIEJSZYM STOPNIU NIŻ TRASTUZUMAB ZMNIEJSZA RYZYKO NAWROTU CHOROBY ALE NIE ZNACZY TO, ŻE LAPATYNIB NIE DZIAŁA. TO PRAWDA, ŻE NIE MA DANYCH DOTYCZĄCYCH SKUTECZNOŚCI TRASTUZUMABU PODAWANEGO PO TAK DŁUGIM CZASIE OD ZAKOŃCZENIA CHEMIOTERAPII ALE NIE MA TEŻ DANYCH NA TEMAT SKUTECZNOŚCI SEKWENCYJNEGO LECZENIA UZUPEŁNIAJĄCEGO LAPATYNIB --> TRASTUZUMAB. MOIM ZDANIEM ZASTOSOWANIE W PANI PRZYPADKU TRASTUZUMABU PRZEZ ROK JEST BARDZO CIEKAWĄ OPCJĄ. NA DZIEŃ DZISIEJSZY RZECZYWIŚCIE ZGODNIE Z WYTYCZNYMI NFZ NIE MA MOŻLIWOŚCI STOSOWANIA TRASTUZUMABU W LECZENIU PALIATYWNYM, GDY BYŁ STOSOWANY W LECZENIU UZUPEŁNIAJĄCYM. JEDNAK W ZWIĄZKU Z POJAWIENIEM SIĘ NOWYCH TERAPII U CHORYCH NA HER2-DODATNIEGO RAKA PIERSI NALEŻY SIĘ SPODZIEWAĆ, ŻE W CIĄGU 1-2 LAT NFZ BĘDZIE FINANSOWAŁ STOSOWANIE NP. LEKU T-DM1 LUB TRASTUZUMABU W SKOJARZENIU Z PERTUZUMABEM, U CHORYCH, KTÓRZY OTRZYMYWALI TRASTUZUMAB W LECZENIU UZUPEŁNIAJĄCYM.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...