Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-08-07 19:03:15

Spadek poziomu wapnia przy leczeniu przerzutów do kości

Moja siostra ma liczne przerzuty do kości. Lekarz prowadzący przez kilka miesięcy zwlekał z podaniem pierwszej dawki bisfosfonianów, ponieważ moja siostra miała zbyt wysoki poziom wapnia we krwi, co negatywnie wpłynęło na pracę nerek. W tym czasie doszło do kilku złamań w kregosłupie.
Ostatnio lekarz zdecydował się podać xgeve. Lek znacznie obniżył poziom wapnia we krwi . Moja siostra przyjmuje suplementy, żeby uzupełnić wapń, przyjmuje 1000 mg dziennie. Przy tej dawce poziom wapnia nadal jest bardzo niski i w związku z tym lekarz nie wypisał kolejnej recepty na xgeve. Powiedział, że leczenie xgeva musi zostać wstrzymane, dopóki poziom wapnia nie dojdzie do normy. Moje pytanie jest, czy można by zwiększyć dawkę wapnia, żeby utrzymać rytm w przyjmowaniu xgevy? Czy przerwanie leczenia xgeva jest uzasadnione? Myślę, że warto wspomnieć, że po podaniu pierwszej dawki xgevy i obniżeniu się poziomu wapnia we krwi, praca nerek wróciła do normy.

TEORETYCZNIE MOŻNA SPRÓBOWAĆ ZWIĘKSZYĆ SUPLEMENTACJĘ WAPNIA ABY USTABILIZOWAĆ JEGO POZIOM W GRANICACH NORMY. JEDNAK W PRZYPADKU PODAWANIA SILNYCH LEKÓW HAMUJĄCYCH RESORPCJĘ KOSTNĄ U CHORYCH, U KTÓRYCH SZYBKO DOCHODZI DO HYPOKALCEMII RZADKO UDAJE SIĘ STOSOWAĆ TE PREPARATY ZGODNIE Z ZALECENIAMI PRODUCENTA. PONADTO XGEVA JEST LEKIEM NAJMOCNIEJ OBNIŻAJĄCYM POZIOM WAPNIA W SUROWICY. W TAKIEJ SYTUACJI ZASADNYM WYDAJE SIĘ ROZWAŻENIE STOSOWANIA BISFOSFONIANÓW STARSZYCH GENERACJI NP. PAMIDRONIANU, KTÓRE SĄ LEKAMI AKTYWNYMI U CHORYCH NA RAKA PIERSI Z PRZERZUTAMI DO KOŚCI I MOGĄ OKAZAĆ SIĘ BYĆ LEPIEJ TOLEROWANE. PONIEWAŻ FUNKCJE NEREK WRÓCIŁY DO NORMY NIE MA PRZECIWWSKAZAŃ DO STOSOWANIA BISFOSFONIANÓW.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...