Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-08-07 19:03:15

Spadek poziomu wapnia przy leczeniu przerzutów do kości

Moja siostra ma liczne przerzuty do kości. Lekarz prowadzący przez kilka miesięcy zwlekał z podaniem pierwszej dawki bisfosfonianów, ponieważ moja siostra miała zbyt wysoki poziom wapnia we krwi, co negatywnie wpłynęło na pracę nerek. W tym czasie doszło do kilku złamań w kregosłupie.
Ostatnio lekarz zdecydował się podać xgeve. Lek znacznie obniżył poziom wapnia we krwi . Moja siostra przyjmuje suplementy, żeby uzupełnić wapń, przyjmuje 1000 mg dziennie. Przy tej dawce poziom wapnia nadal jest bardzo niski i w związku z tym lekarz nie wypisał kolejnej recepty na xgeve. Powiedział, że leczenie xgeva musi zostać wstrzymane, dopóki poziom wapnia nie dojdzie do normy. Moje pytanie jest, czy można by zwiększyć dawkę wapnia, żeby utrzymać rytm w przyjmowaniu xgevy? Czy przerwanie leczenia xgeva jest uzasadnione? Myślę, że warto wspomnieć, że po podaniu pierwszej dawki xgevy i obniżeniu się poziomu wapnia we krwi, praca nerek wróciła do normy.

TEORETYCZNIE MOŻNA SPRÓBOWAĆ ZWIĘKSZYĆ SUPLEMENTACJĘ WAPNIA ABY USTABILIZOWAĆ JEGO POZIOM W GRANICACH NORMY. JEDNAK W PRZYPADKU PODAWANIA SILNYCH LEKÓW HAMUJĄCYCH RESORPCJĘ KOSTNĄ U CHORYCH, U KTÓRYCH SZYBKO DOCHODZI DO HYPOKALCEMII RZADKO UDAJE SIĘ STOSOWAĆ TE PREPARATY ZGODNIE Z ZALECENIAMI PRODUCENTA. PONADTO XGEVA JEST LEKIEM NAJMOCNIEJ OBNIŻAJĄCYM POZIOM WAPNIA W SUROWICY. W TAKIEJ SYTUACJI ZASADNYM WYDAJE SIĘ ROZWAŻENIE STOSOWANIA BISFOSFONIANÓW STARSZYCH GENERACJI NP. PAMIDRONIANU, KTÓRE SĄ LEKAMI AKTYWNYMI U CHORYCH NA RAKA PIERSI Z PRZERZUTAMI DO KOŚCI I MOGĄ OKAZAĆ SIĘ BYĆ LEPIEJ TOLEROWANE. PONIEWAŻ FUNKCJE NEREK WRÓCIŁY DO NORMY NIE MA PRZECIWWSKAZAŃ DO STOSOWANIA BISFOSFONIANÓW.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...