Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-09-18 09:39:13

Czy chemioterapia jest konieczna? Czy hormonoterapia i herceptyna nie byłyby wystarczające?

Mam 39 lat, 10 czerwca tego roku przeszłam operację mastektomii lewej piersi z biopsją dwóch wartowników, które były czyste. Wyniki badań histopatologicznych są następujące: Sutek lewy o wymiarach 13x12x2,5 cm, z płatem skóry 10x5 cm. Brodawka wciągnieta. W okol. brodawki guz szarawy twardy nieregularnego kształtu o wym. 17x13x10 mm, w odległości 3 mm od powierzchni brodawki, 3 mm od podstawy, 3,5 cm od I marginesu i 5 cm od II marginesu. Carcinoma ductale infiltrans mammae, Bloom II st.
Nie stwierdza się inwazji naczyń na obrzeżach guza. Widoczne jest naciekanie pochewek pojedynczych nerwów. Poza guzem nie stwierdza się ognisk nowotworowych. Brodawka sutkowa-bez utkania nowotworowego. Nie znaleziono węzłów chłonnych. pT1c.
ER-TS 7/8 (dodatni)
PR-TS 6/8 (dodatni)
HER2: 3+ (dodatni)
Mój ogólny stan zdrowia jest bardzo dobry i podstawowe wyniki badań w normie.
Mój chirurg onkolog optuje za dalszą terapią w postaci chemioterapii i skierował mnie do chemioterapeuty. Przeciwny jest hormonoterapii argumentując to moim młodym wiekiem. Jakie Pan zaleciłby teraz dalsze leczenie uzupełniające? Czy chemioterapia jest naprawdę najlepszą formą terapii w moim przypadku? Czy hormonoterapia i herceptyna nie byłyby wystarczające? Przyznam, że czuję wielki opór przed poddaniem się chemioterapii. Jaki jest maksymalny okres od operacji do podjęcia leczenia uzupełniającego?

W PANI PRZYPADKU KONIECZNE LECZENIE TO CHEMIOTERAPIA, NASTĘPNIE HORMONOTERAPIA I TERAPIA TRASTUZUMABEM (HERCEPTYNĄ). HORMONOTERAPIA JEST ABSOLUTNIE NIEZBĘDNA!!!!

U DUŻO STARSZYCH KOBIET Z HER2 DODATNIM RAKIEM PIERSI MOŻNA ROZWAŻYĆ STOSOWANIE HORMONOTERAPII Z TRASTUZUMABEM, ALE NIE U KOBIET W PANI WIEKU. LECZENIE UZUPEŁNIAJĄCE POWINNO SIĘ ROZPOCZĄĆ W CIĄGU MAKS 4-6 TYGODNI PO OPERACJI.
 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...