Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-10-01 10:00:28

Czy przyjmować tamoksyfen?

 Mam 37 lat. W kwietniu 2012 r. po wycięciu przewodów wydzielających w piersi lewej stwierdzono ogniska śródprzewodowego raka sutka DCIS VAN Nuys 1, ponadto w jednym z przewodów utkanie wczesnego śródprzewodowego raka brodawkowatego (bez naciekania tkanek okołoprzewodowych) nie dochodzące do skoagulowanych marginesów zabiegu.
Powyższy wynik spowodowł, że w lipcu 2012 r. przeszłam operację podskórnej prostej amputacji piersi lewej wraz z usunięciem sutka. Po operacji wynik był następujący: carcinoma intraductale Van Nuys II. Zmiana wycięta w granicach tkanek zdrowych; IHC: receptory ER i PR (++) w 70% komórek; Ki 67 (+) poniżej 5 % komórek.
Bardzo proszę o interpretację wyniku ponieważ lekarz onkolog zastanawia sie nad podaniem tamoksyfenu. Stwierdził, że mając na uwadze jego skutki uboczne mogą być one dla mnie groźniejsze niż korzyści z przyjmowania leku.
Poprosił o przemyślenie decyzji, czy lek przyjmować czy też nie. Nie umiem sama podjąć takiej decyzji. Co powinnam zrobić?
 

INDEX VAN NUYS (VNPI) OCENIA CZTERY CECHY: WIELKOŚĆ GUZA; SZEROKOŚĆ MARGINESÓW CHIRURGICZNYCH; STOPIEŃ ZŁOŚLIWOŚCI / OBECNOŚĆ MARTWICY W BADANIU MIKROSKOPOWYM; WIEK. KAŻDA Z TYCH CECH OTRZYMUJE OD 1 DO 3 PUNKTÓW. ŁĄCZNA SUMA 3 PUNKTÓW OZNACZA ZABIEG OPERACYJNY POLEGAJĄCY NA WYCIĘCIU DOSZCZĘTNYM MIEJSCOWYM; SUMA 4 - 10 PUNKTÓW OZNACZA DOSZCZĘTNE WYCIĘCIE MIEJSCOWE I RADIOTERAPIĘ; WYNIK PONAD 10 PUNKTÓW OZNACZA KONIECZNOŚĆ WYKONANIA PROSTEJ MASTEKTOMII I BIOPSJĘ WĘZŁA WARTOWNICZEGO.
NIE WIEM ILE PUNKTÓW WYNOSI TEN INDEX U PANI?
HORMONOTERAPIA Z KOLEI ZALEŻNA JEST OD STANU RECEPTORÓW STEROIDOWYCH I POWINNA BYĆ ROZWAŻANA U KAŻDEJ KOBIETY Z DODATNIMI RECEPTORAMI STEROIDOWYMI. PANI SPEŁNIA TO KRYTERIUM.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...