Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-10-01 10:00:28

Czy przyjmować tamoksyfen?

 Mam 37 lat. W kwietniu 2012 r. po wycięciu przewodów wydzielających w piersi lewej stwierdzono ogniska śródprzewodowego raka sutka DCIS VAN Nuys 1, ponadto w jednym z przewodów utkanie wczesnego śródprzewodowego raka brodawkowatego (bez naciekania tkanek okołoprzewodowych) nie dochodzące do skoagulowanych marginesów zabiegu.
Powyższy wynik spowodowł, że w lipcu 2012 r. przeszłam operację podskórnej prostej amputacji piersi lewej wraz z usunięciem sutka. Po operacji wynik był następujący: carcinoma intraductale Van Nuys II. Zmiana wycięta w granicach tkanek zdrowych; IHC: receptory ER i PR (++) w 70% komórek; Ki 67 (+) poniżej 5 % komórek.
Bardzo proszę o interpretację wyniku ponieważ lekarz onkolog zastanawia sie nad podaniem tamoksyfenu. Stwierdził, że mając na uwadze jego skutki uboczne mogą być one dla mnie groźniejsze niż korzyści z przyjmowania leku.
Poprosił o przemyślenie decyzji, czy lek przyjmować czy też nie. Nie umiem sama podjąć takiej decyzji. Co powinnam zrobić?
 

INDEX VAN NUYS (VNPI) OCENIA CZTERY CECHY: WIELKOŚĆ GUZA; SZEROKOŚĆ MARGINESÓW CHIRURGICZNYCH; STOPIEŃ ZŁOŚLIWOŚCI / OBECNOŚĆ MARTWICY W BADANIU MIKROSKOPOWYM; WIEK. KAŻDA Z TYCH CECH OTRZYMUJE OD 1 DO 3 PUNKTÓW. ŁĄCZNA SUMA 3 PUNKTÓW OZNACZA ZABIEG OPERACYJNY POLEGAJĄCY NA WYCIĘCIU DOSZCZĘTNYM MIEJSCOWYM; SUMA 4 - 10 PUNKTÓW OZNACZA DOSZCZĘTNE WYCIĘCIE MIEJSCOWE I RADIOTERAPIĘ; WYNIK PONAD 10 PUNKTÓW OZNACZA KONIECZNOŚĆ WYKONANIA PROSTEJ MASTEKTOMII I BIOPSJĘ WĘZŁA WARTOWNICZEGO.
NIE WIEM ILE PUNKTÓW WYNOSI TEN INDEX U PANI?
HORMONOTERAPIA Z KOLEI ZALEŻNA JEST OD STANU RECEPTORÓW STEROIDOWYCH I POWINNA BYĆ ROZWAŻANA U KAŻDEJ KOBIETY Z DODATNIMI RECEPTORAMI STEROIDOWYMI. PANI SPEŁNIA TO KRYTERIUM.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-05-20 09:53:19

  Graviola

  Mam pytanie odnośnie suplementu diety Graviola. Czy można i warto stosować (w jakiej formie najlepiej)? Czy nie wchodzi w...
 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...