Żadna kobieta mieszkająca na Śląsku nie musi umrzeć z powodu raka szyjki macicy - taka misja przyświeca Śląskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy, która powstała 3 października. Marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz zapowiedział skierowanie do wszystkich samorządów w regionie listu z apelem o refundację szczepień przeciwko HPV - wirusowi brodawczaka ludzkiego.
Śląskie: tak koalicja będzie walczyć z rakiem szyjki macicy
Według danych Instytutu Onkologii w Gliwicach z 2009 r. codziennie jedna mieszkanka regionu dowiaduje się, że jest chora na raka szyjki macicy, a co 1,5 doby jedna z tego powodu umiera. Tymczasem rak szyjki macicy jest rodzajem nowotworu łatwym do wykrycia we wczesnym stadium, a wówczas także w pełni uleczalnym.
- Rak szyjki macicy to schorzenie, które nie musi i nie powinno się kończyć śmiercią. Odpowiednia profilaktyka - szczepienie, badanie - może spowodować, że w przyszłości nie będziemy mieli w ogóle przypadków śmiertelnych w naszym województwie. Dziś to niestety ponad 200 pań rocznie - powiedział marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz.
Zapowiedział skierowanie do wszystkich samorządów w regionie listu z apelem o refundację szczepień przeciwko HPV - wirusowi brodawczaka ludzkiego, odpowiedzialnego za powstawanie raka szyjki macicy. Szczepionka, którą powinny przyjmować dziewczynki w wieku poprzedzającym inicjację seksualną, nie jest w Polsce refundowana, finansuje ją jednak wiele samorządów.
- Skierujemy taką ofertę do samorządów lokalnych, przygotujemy też mały system zachęt, dla tych, którzy taką akcję podejmą - powiedział Matusiewicz.
W ocenie ekspertów głównym problemem w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy w województwie śląskim jest niewielka liczba pań, które zgłaszają się na badania - z możliwości bezpłatnego badania korzysta zaledwie ok. 20 proc. kobiet. W niewielkim zakresie prowadzona jest też akcja szczepień.
- Będziemy merytorycznie pracować nad działaniami systemowymi. Każdy moment jest dobry, by przypominać o badaniu cytologicznym - zaznaczył inicjator powołania koalicji poseł Jerzy Ziętek, ginekolog w Centralnym Szpitalu Klinicznym SUM w Katowicach. Dodał, że koalicja ma być wojewódzką platformą koordynującą i scalającą działania prowadzone przez lokalne podmioty i instytucje.
Główne działania mają być podejmowane w sferze edukacji, w tym realizacji szkolnych programów "Wybierz życie" i "Profilaktyka Granat na Raka". Koalicjanci chcą dotrzeć do młodzieży, ale też lekarzy rodzinnych i pediatrów.
- Śląska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy podejmie wiele działań, aby zapobiegać tej chorobie wśród śląskich kobiet. Przed nami wiele do zrobienia choćby w obszarze edukacji. Mam nadzieję, że do tej inicjatywy przyłączy się wiele osób i lokalnych instytucji - powiedział dr Ziętek.
Jak podkreślił przewodniczący koalicji prof. Ryszard Poręba, wczesne wykrycie raka szyjki macicy to rzecz kluczowa. - Chcemy go wykrywać na początku, kiedy leczenie trwa jeden dzień i jest bardzo tanie. Natomiast jeśli pacjentka zgłasza się późno i rak jest zaawansowany, to oczywiście leczenie jest niesamowicie kosztowne. To idzie w setki tysięcy złotych, a i tak niewielki odsetek tych kobiet przeżywa 5 lat - zaznaczył.p
W skład koalicji weszli i inni specjaliści z zakresu ginekologii, także medycyny rodzinnej, onkologii, pediatrii, i epidemiologii z województwa śląskiego. M.in.: prof. Przemysław Jałowiecki, prof. Brunon Zemła, prof. Anita Olejek, prof. Wioletta Skrzypulec-Plinta oraz naukowcy Uniwersytetu Śląskiego z zakresu socjologii i komunikacji skierowaniej do kobiet.
Poczytaj również
-
2012-05-31
Kraków: w Szpitalu Uniwersyteckim rusza pracownia PET/CT -
2015-10-16
Czy wykonać mammografię -
2010-06-02
Ranking ECHCI: polska ochrona zdrowia czwarta od końca w Europie -
2010-12-09
Ruszyła kampania Wyrolluj raka - to nie cud, to medycyna! -
2016-07-14
Interpretacja wyniku USG piersi
-
2021-01-11 12:00:42
Interpretacja wyniku USG węzłów chłonnych
Od 1,5 roku wyczuwałam pod pachami kuliste/owalne pojedyncze i ruchome zgrubienia położone centralnie pod pachami obydwu... -
2021-01-08 13:08:41
Środek przeciwbólowy przed zastrzykiem Accofil
Mam zapisane zastrzyki accofil i w wypisie zalecone tabletki apap przed podaniem zastrzyku. Jestem uczulona na paracetamol... -
2021-01-08 13:04:28
Jakie powinno być zastosowane leczenie
UICC-Rezidiv-Klassifikatio: DCIS - pT1c (1,4cm), pNx, L0. Stadium: IA (MO- oraz NO-Status), G3, Carcinoma in situ:...
-
2010-02-16 00:00:00
węzły chłonne pachowe
Węzły chłonne są częścią naturalnego układu odpornościowego organizmu. Chłonka natomiast to nazwa płynu tkankowego,... -
2006-10-25 00:00:00
Leczenie przerzutów raka piersi do kości
Przerzuty do kości są częstym zjawiskiem u osób z uogólnionym rakiem piersi. Problem ten dotyczy 65–75%... -
2013-09-24 20:15:00
Jak uporać się z obrzękami po zabiegu chirurgicznego usunięcia guza?
Limfa (chłonka) jest płynem ustrojowym, który zostaje przesączony z naczyń krwionośnych. Chłonka jest... -
2010-01-18 00:00:00
progresja choroby nowotworowej
Progresja choroby (progression of the disease) - zwiększenie się wielkości guza o ponad 25 proc. lub pojawienie się nowych... -
2010-01-18 00:00:00
usunięcie węzłów chłonnych pachy
Usunięcie węzłów chłonnych dołu pachowego (pachy) nazywa się wycięciem pachowych węzłów chłonnych. Wycięcie...