Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-10-03 14:00:00

Śląskie: tak koalicja będzie walczyć z rakiem szyjki macicy

Żadna kobieta mieszkająca na Śląsku nie musi umrzeć z powodu raka szyjki macicy - taka misja przyświeca Śląskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy, która powstała 3 października. Marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz zapowiedział skierowanie do wszystkich samorządów w regionie listu z apelem o refundację szczepień przeciwko HPV - wirusowi brodawczaka ludzkiego.

 

Według danych Instytutu Onkologii w Gliwicach z 2009 r. codziennie jedna mieszkanka regionu dowiaduje się, że jest chora na raka szyjki macicy, a co 1,5 doby jedna z tego powodu umiera. Tymczasem rak szyjki macicy jest rodzajem nowotworu łatwym do wykrycia we wczesnym stadium, a wówczas także w pełni uleczalnym.

- Rak szyjki macicy to schorzenie, które nie musi i nie powinno się kończyć śmiercią. Odpowiednia profilaktyka - szczepienie, badanie - może spowodować, że w przyszłości nie będziemy mieli w ogóle przypadków śmiertelnych w naszym województwie. Dziś to niestety ponad 200 pań rocznie - powiedział marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz.

Zapowiedział skierowanie do wszystkich samorządów w regionie listu z apelem o refundację szczepień przeciwko HPV - wirusowi brodawczaka ludzkiego, odpowiedzialnego za powstawanie raka szyjki macicy. Szczepionka, którą powinny przyjmować dziewczynki w wieku poprzedzającym inicjację seksualną, nie jest w Polsce refundowana, finansuje ją jednak wiele samorządów.

- Skierujemy taką ofertę do samorządów lokalnych, przygotujemy też mały system zachęt, dla tych, którzy taką akcję podejmą - powiedział Matusiewicz.

W ocenie ekspertów głównym problemem w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy w województwie śląskim jest niewielka liczba pań, które zgłaszają się na badania - z możliwości bezpłatnego badania korzysta zaledwie ok. 20 proc. kobiet. W niewielkim zakresie prowadzona jest też akcja szczepień.

- Będziemy merytorycznie pracować nad działaniami systemowymi. Każdy moment jest dobry, by przypominać o badaniu cytologicznym - zaznaczył inicjator powołania koalicji poseł Jerzy Ziętek, ginekolog w Centralnym Szpitalu Klinicznym SUM w Katowicach. Dodał, że koalicja ma być wojewódzką platformą koordynującą i scalającą działania prowadzone przez lokalne podmioty i instytucje.

Główne działania mają być podejmowane w sferze edukacji, w tym realizacji szkolnych programów "Wybierz życie" i "Profilaktyka Granat na Raka". Koalicjanci chcą dotrzeć do młodzieży, ale też lekarzy rodzinnych i pediatrów.

- Śląska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy podejmie wiele działań, aby zapobiegać tej chorobie wśród śląskich kobiet. Przed nami wiele do zrobienia choćby w obszarze edukacji. Mam nadzieję, że do tej inicjatywy przyłączy się wiele osób i lokalnych instytucji - powiedział dr Ziętek.

Jak podkreślił przewodniczący koalicji prof. Ryszard Poręba, wczesne wykrycie raka szyjki macicy to rzecz kluczowa. - Chcemy go wykrywać na początku, kiedy leczenie trwa jeden dzień i jest bardzo tanie. Natomiast jeśli pacjentka zgłasza się późno i rak jest zaawansowany, to oczywiście leczenie jest niesamowicie kosztowne. To idzie w setki tysięcy złotych, a i tak niewielki odsetek tych kobiet przeżywa 5 lat - zaznaczył.p

W skład koalicji weszli i inni specjaliści z zakresu ginekologii, także medycyny rodzinnej, onkologii, pediatrii, i epidemiologii z województwa śląskiego. M.in.: prof. Przemysław Jałowiecki, prof. Brunon Zemła, prof. Anita Olejek, prof. Wioletta Skrzypulec-Plinta oraz naukowcy Uniwersytetu Śląskiego z zakresu socjologii i komunikacji skierowaniej do kobiet.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...