Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-10-11 12:00:00

Na III Kongresie Onkologii Polskiej o innowacyjnej terapii raka piersi

W środę (10 października), w pierwszym dniu III Kongresu Onkologii Polskiej odbywającego się we Wrocławiu, specjaliści mieli okazję zapoznać się z najnowszymi badaniami dotyczącymi innowacyjnej terapii umożliwiającej zahamowanie mechanizmów hormonooporności i przywrócenie wrażliwości raka piersi na leczenie hormonalne.

 

23 lipca br. Europejska Agencja Leków (EMA) zarejestrowała ewerolimus 
(Afinitor) do stosowania u kobiet po menopauzie, chorych na zaawansowanego hormonozależnego HER2-ujemnego raka piersi. Lek stosuje się w skojarzeniu 
z eksemestanem, po niepowodzeniu leczenia letrozolem lub anastrozolem. Rejestracji dokonano w oparciu o wyniki wieloośrodkowego badania "BOLERO-2" (ang. Breast cancer trials of OraL EveROlimus-2) które były przedmiotem dyskusji podczas sesji satelitarnej "Hormonoterapia zaawansowanego raka piersi".

Badanie zostało przeprowadzone w 189 ośrodkach w 24 krajach, w tym w Polsce, metodą podwójnie ślepej próby, z grupą kontrolną otrzymującą placebo i z randomizacją. Wzięły w nim udział 724 pacjentki z zaawansowanym rakiem piersi. Wykazano w nim, że leczenie ewerolimusem w skojarzeniu z eksemestanem zwiększyło ponad dwukrotnie czas do progresji choroby do 10,6 miesiąca, w porównaniu z terapią eksemestanem w monoterapii, gdzie czas do progresji wynosił 4,1 miesiąca.

- Ewerolimus, dzięki przywróceniu hormonowrażliwości raka piersi daje szansę 
na wydłużenie życia chorym przy zachowaniu jego dobrej jakości. Jednocześnie znamiennie opóźnia moment, kiedy trzeba będzie rozpocząć chemioterapię stanowiącą kolejny etap leczenia zaawansowanego raka piersi, będącego de facto chorobą przewlekłą i wymagającą nieustannej terapii - ocenia prof. dr hab. n. med. Piotr Wysocki z Oddziału Chemioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii i Katedry Biotechnologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

- Hormonoterapia jest generalnie leczeniem dobrze tolerowanym, a skojarzenie jej z leczeniem ukierunkowanym molekularnie nadal charakteryzuje się korzystnym profilem toksyczności, w porównaniu do klasycznej chemioterapii - dodaje specjalista.


poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...