Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-10-14 22:15:00

Białystok: Marsz Nadziei "Rak to nie wyrok"

Około stu osób wzięło udział w niedzielnym (14 października) Marszu Nadziei "Rak to nie wyrok", po raz szósty zorganizowanym w Białymstoku. To wyraz solidarności z chorymi na nowotwory i ich rodzinami, ale także zachęta do korzystania z badań profilaktycznych.

 

W marszu, który przeszedł przez centrum miasta do Białostockiego Centrum Onkologii, wzięły udział m.in. panie z ruchów Amazonek, lekarze, urzędnicy samorządowi i młodzież. Na zakończenie marszu, w Białostockim Centrum Onkologii, można było bezpłatnie wykonać m.in. mammografię, pomiar cukru i cholesterolu we krwi czy badania spirometryczne. Można też było zasięgnąć porad specjalistów z tego szpitala.

Marsz organizuje Białostockie Centrum Onkologii i Stowarzyszenie do Walki z Rakiem, wsparte m.in. przez Urząd Miejski w Białymstoku oraz Podlaski Urząd Marszałkowski. Jego uczestnicy apelowali o korzystanie z badań profilaktycznych, bo wczesne wykrycie choroby, to wielokrotnie większa szansa na wyleczenie.

Dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii dr Marzena Juczewska podkreśliła, że w ostatnich latach nastąpił wręcz lawinowy skok liczby osób z chorobą nowotworową, liczba ta podwoiła się. Podkreślała, że "rak nie jest wyrokiem, tylko początkiem innej drogi, której towarzyszy nadzieja, że może się to skończyć dobrze".

Dr Juczewska mówiła, że w szpitalu dostępne są wszystkie metody służące leczeniu nowotworu, ale marsz ma przekonać wszystkich, że profilaktyka jest metodą tańszą i lepszą niż leczenie choroby, która już się rozwinęła: - Im więcej pań będzie się badać, im więcej panów będzie im przypominać, tym lepiej - podkreśliła.

Katarzyna Maksimowicz, koordynator programu profilaktyki raka piersi w woj. podlaskim poinformowała, że w ciągu dwóch ostatnich lat zgłaszalność pań na badania profilaktyczne wzrosła o 6 proc. Na badania zgłasza się 46 proc. uprawnionych pań, z grupy wiekowej 50-69 lat. W ocenie Maksimowicz, to jednak wciąż poniżej oczekiwań.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2019-06-13 09:43:16

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Mama lat 61, rak piersi wykryty IV. 2017 w stadium IV z meta do kości i wątroby. ER 80% , zależność 8/8, PR (-), Ki67 30%,...
 • Avatar

  2019-06-13 09:40:11

  Tamoxifen a Sylimarol

  Jestem wysoce hormonozależna, obecnie na tamoksyfenie (od pół roku). W celu łagodzenia ewentualnego negatywnego...
 • Avatar

  2019-06-13 09:36:45

  Czy konieczna jest chemioterapia

  Mama lat 64 ze stwierdzonym rakiem złośliwym: zrazikowy naciekający i jednocześnie rak inwazyjny bez określonego typu o...