Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-10-15 10:15:00

Katowice: wystawa "Piękne i bestia" w szpitalu

Portrety kilkunastu pięknych kobiet, które pokonały "bestię", czyli raka piersi, zaprezentowano na wystawie pt. "Piękne i bestia", otwartej w poniedziałek (15 października) w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

 

Wystawę zdjęć autorstwa Tomasza Jodłowskiego otwarto w przypadający w poniedziałek Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Jest eksponowana w szpitalu, gdzie powstaje właśnie jeden z pierwszych w Polsce ośrodków specjalizujących się w kompleksowym leczeniu nowotworów piersi - tzw. breast unit. Działa tam już oddział chirurgii onkologicznej, jest również nowoczesna pracownia mammografii z mammografem spektralnym.

Docelowo pacjentka z rakiem piersi ma tu uzyskać pełną pomoc - od badań mammograficznych przez leczenie chirurgiczne, radio- i chemioterapię, pomoc psychologiczną, konsultację z chirurgiem plastycznym, a także wsparcie organizacji działających na rzecz chorujących na nowotwory. Pacjentki będą mogły liczyć na wsparcie amazonek, m.in. bohaterek Tomasza Jodłowskiego.

Zdjęcia Tomasza Jodłowskiego to portrety pokazujące ich uśmiechnięte lub zamyślone twarze.

- Chciałem odejść od prostego skojarzenia, że zdjęcia amazonek to powinny być akty. Przecież przez chorobę nie straciły nic ze swojego człowieczeństwa. To fotografia humanistyczna, nie medyczna - powiedział.

Co roku w Polsce 15 tys. kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi. 4,5 tys. umiera.

Do 2016 r. w całej Polsce ma powstać 20 ośrodków typu "breast unit" z międzynarodowym certyfikatem. Jak przekonują eksperci i wyniki badań, w takich właśnie placówkach uzyskuje się najlepsze wyniki leczenia.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...