Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-10-16 10:45:00

Eksperci: pilnie potrzebne ośrodki kompleksowego leczenia raka piersi

Kobiety z rakiem piersi powinny otrzymywać pomoc w specjalistycznych ośrodkach, które leczyłyby kompleksowo - uważają eksperci, którzy uczestniczyli we wtorkowym (16 października) posiedzeniu senackiej komisji zdrowia. Chodzi o tzw. breast units.

 

W takich ośrodkach pacjentki otrzymują możliwość przeprowadzenia konsultacji z wielu dziedzin - chirurgii onkologicznej, onkologii klinicznej, radioterapeii, radiologii.

Ośrodki Breast Units muszą posiadać m.in. w pełni wyposażoną salę operacyjną i oddział intensywnej opieki medycznej, możliwość wykonania śródoperacyjnego badania histopatologicznego, możliwość wykonania śródoperacyjnej mammografii. W ośrodku musi być leczonych co najmniej 150 chorych na raka piersi rocznie. Konieczna jest współpraca z placówką prowadzącą skrining raka piersi i pracownią badań genetycznych.

Senator Dorota Czudowska, która w 1994 roku zainicjowała w Polsce działalność Europejskiej Koalicji do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna, oceniła, że ośrodki mogłyby funkcjonować pod kontrolą Centrów Onkologii. Czudowska podkreśliła, że w Polsce brakuje radiologów opisujących zdjęcia mammograficzne.

Konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii onkologicznej prof. Krzysztof Herman mówił, że leczeniem kobiet z rakiem piersi w Polsce powinno zajmować się do 2 tys. wyspecjalizowanych w tym kierunku onkologów. Jak mówił, kobiety z rakiem piersi zgłaszają się do kilkuset placówek, ale w naszym kraju jest tylko 26 pełnoprofilaktycznych ośrodków. Prof. Herman dodał, że w 2011 r. raka piersi wykryto w Polsce u 18 tys. kobiet, a w 2022 - takich kobiet może być 22 tys.

Wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński poinformował, że w resorcie został powołany specjalny zespół ds. onkologii. Jak mówił, pomimo że na badania przesiewowe zgłasza się duża liczba osób, to wskaźniki wyleczeń nie są zadawalające. Dodał, że zespół ma wypracować konieczne zmiany.

W Polsce od 2006 r. funkcjonuje populacyjny program przesiewowych badań mammograficznych w kierunku raka piersi. Pozwala on korzystać raz na dwa lata z bezpłatnej mammografii kobietom w wieku 50-69 lat. Jednak ciągle zgłasza się do niego za mało kobiet. U młodszych kobiet najlepszą metodą kontrolowania zdrowia piersi jest przeprowadzane raz w miesiącu badanie samokontrolne oraz regularne badania USG.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2019-01-14 10:56:07

  Jakie powinno być zastosowane dalsze leczenie

  Mężczyzna lat 60, rak piersi 19 x 12 x 15 mm. Wynik biopsji gruboigłowej: rak naciekający NST NHG1 (1 2 2) IM7 |10HPF...
 • Avatar

  2019-01-10 10:20:08

  Czy chemioterapia nie działa

  Moja mama ma nowotwór piersi trójujemny, przyjęła 12 białych chemii, jest w trakcie przyjmowania czerwonej (w...
 • Avatar

  2019-01-09 13:56:10

  Interpretacja przypadku

  Moja historia. 28.09.2018 r. usunięto mi guz w piersi prawej na granicy kwadrantów dolnych obwodowo. Wynik...