Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-10-30 10:34:06

Guz wewnątrzczaszkowy - przerzut z piersi

Rok temu u mojej mamy (lat 60, po menopauzie) wykryto guza wewnątrzczaszkowego z destrukcją kości czaszki. Mama została poddana operacji w wyniku której usunięto guz i wstawiono w miejsce ubytku płytkę.
Stwierdzono, że jest to przerzut z piersi prawej - rak przewodowy naciekający (HER2 0, progesteron > 90% komórek, estrogen w 100% komórek). Nie było naświetlania głowy oraz nie operowano piersi. Przyjmowane leki to Lametta i Bonefos. Badania USG jamy brzusznej (wątroba ma cechy stłuszczenia 1-gostopnia), RTG klatki piersiowej, rezonans głowy - wszystko jest w normie. Scyntygrafia wykazała: drobne ogniska hipermetaboliczne w V-VII żebrze prawym, kręguTh9-10 oraz górnej panewki stawu biodrowego prawego.Po wykonaniu RTG stwierdzono odcinkową nierówność z zagęszczeniem struktury kostnej żebra III,IV,V po stronie prawej oraz zmiany zwyrodnieniowe w stawie barkowym i zmiany zwyrodnieniowe w postaci osteofitozy mostkującej trzonów Th9 i Th10. Po operacji neurochirurgicznej na zdjęciach z rezonansu widoczny jest wodniak, który zmniejszył się ostatnio z 13 cm na 9cm. Ponadto ostatnio stwierdzono u mamy zespół cieśni nadgarstka. Ma mrowienie w palcach u rąk, czasami odczuwa również drętwienie rąk. Stan ogólny mamy jest dobry, nadal pracuje, czuje się dobrze.
Chciałabym się dowiedzieć: Czy można w tym przypadku podjąć jeszcze jakieś leczenie np.: hipertermię? (pomimo tego, że mama nie jest poddawana ani chemioterapii ani radioterapii) Jeżeli tak, gdzie należy zwrócić się o taką pomoc? Czy wskazane są w tym przypadku inne leki np. jakiś nowszy lek zamiast bonefosu? Czy zespół cieśni nadgarstka, który pojawił się w trakcie leczenia może być skutkiem podawanych leków Lametta i Bonefos?
 

JAK ROZUMIEM, BADANIA PIERSI (USG, MAMMOGRAFIA,MRI) NIE WYKAZAŁY OGNISKA PIERWOTNEGO W PIERSI? JEŻELI TAK, TO LECZYMY SYSTEMOWO, CZYLI HORMONOTERAPIĄ ORAZ - Z UWAGI NA ZMIANY KOSTNE - BISFOSFONIANEM (DLA JEGO ZASTOSOWANIA POWINNA BYĆ ROZPOZNANA OSTEOLIZA W BADANIU RADIOLOGICZNYM). WEDŁUG MOJEJ WIEDZY, NIE MA TU WSKAZAŃ DO HIPERTERMII - OŚRODEK PROWADZĄCY TAKIE LECZENIE TO: INSTYTUT ONKOLOGII I HIPERTERMII W WARSZAWIE PRZY UL. BELGRADZKIEJ 5 (GOOGLE). ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA NIE WYNIKA ZE STOSOWANIA WYMIENIONYCH LEKÓW.


poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...