Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-11-15 13:15:23

Rozsiew raka piersi do opłucnej

Pytanie dotyczy mojej mamy, u której w 2010 roku usunięto raka piersi lewej (wycięcie zmiany - podłoże guza do podwięzi, loża po guzie, margines od boku). NHG1 (1+2+2/12 mitoz?10HPF/Sr. 0,55 mm) partim in situ (typ sitowaty, papilarny o pośredniej atypii jądrowej, bez martwicy, stanowiący ok 2% utkania nowotworu), największy wymiar zmiany 1,5 cm. Obraz histologiczny odpowiada carcinoma lobulare in situ cum hyperplasia intraductalis partim atypica UDH, ADHang. Wykazano obecność receptorów estrogenowych w ponad 75% jąder komórek nowotworowych. Wykazano obecność receptorów progesteronowych w 10-75%. Oznaczono białko HER2 za pomocą testu HercepTest. Odczyn negatywny w komórkach raka naciekającego (score=1+). Zastosowano chemioterapię uzupełniająca 6 x AC oraz 25 zabiegów radioterapii. Jednak mimo tego w czerwcu tego roku nastąpił rozsiew choroby na opłucną. Płyn z opłucnej - cellulae carcinomatosae, wycinek opłucnej- infiltratio carcinomatosa. Zastosowano pleuderezę talkową lewej jamy opłucnej a następnie po 4 tygodniach chemioterapię paliatywną taxolem. Po 2 kursach nastąpiła progresja choroby i w tej chwili mama jest po III kursie chemioterapii paliatywnej Gemzar z Novelbiną.

Moje pytanie jest takie, czy można włączyć jeszcze jakiś inny schemat leczenia czy ten, który został obrany przez mamy lekarza jest zdaniem Pana Doktora prawidłowy? Czy w tym przypadku nie ma mowy o zastosowaniu jeszcze innych metod oprócz chemioterapii? I martwi mnie jeszcze jedna rzecz, mama ma cały czas bardzo opuchnięty lewy bok, wygląda to tak, jakby gromadził się tam płyn, ale czy faktycznie jest to możliwe?

 

LECZENIE CHEMIOTERAPIĄ PROWADZONE JEST ZGODNIE Z ZASADAMI SZTUKI. NIE PISZE PANI NIC O WYNIKU PLEUDEREZY - CZY OBECNOŚĆ PŁYNU JEST NADAL POTWIERDZANA W RTG LUB CT? DALSZE LECZENIE MUSI BYĆ SYSTEMOWE, TJ. LEK NALEŻY PODAĆ W TAKI SPOSÓB, BY DOTARŁ Z KRWIĄ WSZĘDZIE. W "ODWODZIE" POZOSTAJĄ INNE METODY LECZENIA CHEMICZNEGO (NP. SCHEMATY ZAWIERAJĄCE DDP CZY MMC), JAK TEŻ HORMONOTERAPII.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...