Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-11-22 12:03:44

Obrzęk w okolicy pachy, łopatki, brzucha

Pytanie dotyczy mojej mamy, która w 2010 roku miała usuniętego guza piersi lewej wraz z węzłami. Stan po BCT oraz chemioterapii uzupełniającej 6x AC. W tym roku nastąpił rozsiew choroby na opłucną i mama jest już po pleurodezie talkowej, po dwóch kursach chemioterapii Taxolem jednak nastąpiła wznowa i obecnie dostała trzeci kurs Gemzaru z Novelbiną.
Po usunięcia drenu z opłucnej mama praktycznie cały czas ma bardzo opuchnięty, twardy lewy bok, czasami widoczna jest też "opuchlizna" na plecach pod łopatką i na brzuchu tuż pod żebrami. Są dni, że miejsca te są bardzo twarde, napięte a czasami stają się mniej nabrzmiałe. No i oczywiście temu wszystkiemu towarzyszy bardzo uciążliwy ból (nadmienię, iż korzystamy z poradni leczenia bólu, blokady które mama dostaje starczają tylko na 2, 3 dni, do tego mama dostaje podskórnie mieszankę na morfinie co 4 godz). Moje pytanie jest takie, czy możliwe, że jest to płyn który wcześniej zbierał się w opłucnej? Czy można zastosować jakieś masaże, bądź inne leczenie, które faktycznie przyniosłoby ulgę?

Niestety nie mogę powiedzieć czy jest to płyn z opłucnej. Musiałaby Pani pytać się lekarza prowadzącego, czy mogło dojść do takiego przemieszczenia się płynu.
Samo opuchnięcie w okolicach, które Pani wymieniła, może wynikać z usunięcia węzłów podczas zabiegu operacyjnego. Niestety pacjentki często mają w większym lub mniejszym stopniu obrzęk w okolicy pachy, łopatki, brzucha po stronie zabiegu. Oczywiście obrzęk można z tej okolicy próbować odprowadzać w dół w kierunku pachwiny, po tej samej stronie. Zasady są takie same jak podczas wykonywania autodrenażu, tylko okolica jest troszeczkę inna. Może Pani również poprosić rehabilitanta o ocenę obrzęku i pokazanie w jaki sposób może Pani pomóc mamie.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...