Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-12-14 07:13:25

Co oznaczają łacińskie opisy w wyniku?

Proszę o rozszyfrowanie wyników histopatologicznych. Żona ma 37 lat i jest 2 tygodnie po zabiegu, właśnie otrzymaliśmy wyniki o poniższej treści:

Rozpoznanie: I - Metastases carcinomatosae lymphonodorum cum infiltrationes carcinomatosae telae adiposae perilymphonodularis. Przerzuty raka stwierdza się w 9 węzłach chłonnych piętra dolnego, górnego i środkowego pachy. Zbadano 18 węzłów chłonnych. Materiał tkankowy 12x10x7 cm. II - Metastases carcinomatosae lymphonodi (pN3). Zbadano 1 węzeł chłonny Carcinoma ductale invasivum mammae. Guz o średnicy 2,8 cm usunięty z marginesami powyżej 1cm. Pointrowe - Carcinoma invasivum (ductale 60% et lobulare 40%)mammae, pT2N3, Grade 2 (by Elston and Ellis). Structurae histologicae cutis normales. Rak o średnicy 2,8 cm usunięty został w całości, w materiale tkankowym o wymiarach 9x8x7 cm z fragmentami skóry o wymiarach 5x1,5 cm. Minimalny margines zdrowych tkanek szerokości powyżej 1 cm.

Co oznaczają opisy w j. łacińskim i wymieniane tam skróty? Z tego co wiemy przed żoną jest radioterapia oraz chemioterapia. Jakie są szanse na całkowite wyleczenie?
 

PRZERZUTY W WĘZŁACH CHŁONNYCH PACHOWYCH Z PRZEKRACZANIEM ICH TOREBEK I NACIEKANIEM TKANEK WOKÓŁ - W 9 WĘZŁACH NA 18. GUZ PIERSI - RAK MIESZANY: PRZEWODOWY (60%) I ZRAZIKOWY (40%) INWAZYJNY O POŚREDNIM STOPNIU ZŁOŚLIWOŚCI. SKÓRA BEZ ZMIAN. OSOBNO ZBADANO JESZCZE JEDEN WĘZEŁ CHŁONNY Z PRZERZUTEM RAKA. WYJŚCIOWO KLINICZNIE JEST TO WYSOKIE MIEJSCOWE ZAAWANSOWANIE (OKREŚLONE JAKO T2N3: CZYLI GUZ PONAD 2 CM, ALE PONIŻEJ 5 CM; ZAJĘTE 10 WĘZŁÓW CHŁONNYCH) KTÓRE BĘDZIE WYMAGAĆ INTENSYWNEGO LECZENIA SKOJARZONEGO; CHEMIO- I RADIOTERAPII. KONIECZNE BĘDZIE OZNACZENIE RECPETORÓW STEROIDOWYCH (ER, PGR) I HER2,GDYŻ TO BĘDZIE MIEĆ WPŁYW NA DALSZE DECYZJE LECZNICZE.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również