Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2013-01-10 10:33:19

Jakie badania kontrolne należy wykonać po skończonym leczeniu?

Moja mama (49 lat) w październiku 2012 r przeszła zmodyfikowaną radykalną mastektomię prawej piersi. Hist-pat pierś prawa z węzłami chłonnymi pachy: Inwazyjny rak przewodowy sutka G2 (WHO 2012: invasive carcionoma of no special type - NST). Ponadto rak wewnątrzprzewodowy G2 (typ sitowaty i lity) stanowiący około 10% utkania guza. W cienkościennych naczyniach stwierdza się zatory z komórek nowotworowych. W 4/13 węzłach chłonnych pachy stwierdza się przerzuty raka z zatorami z komórek nowotworowych w naczyniach zatok. Maksymalny wymiar przerzutu 1,8 cm. pT2N1, ER (+) 90% komórek, PR (+) 90% komórek, HER2 odczyn ujemny. Od 30.11.2012 rozpoczęła chemioterapię: 6 kursów 3xFEC/3xDocetaksel. Po chemoterapii będzie miała także radioterapię i kurację hormonalną.
Moje pytanie jest następujące: jakie badania można wykonać w celu sprawdzenia czy na inne narządy nie ma przerzutów lub jakie jest prawdopodobieństwo przerzutów (miała USG brzucha, rtg klatki piersiowej). Czy w mamy przypadku zaleca się wykonanie badań na markery nowotworowe lub PET-CT? Czeka ją jeszcze scyntygrafia kości (przełożona ze względu na to że podczas pierwszej chemii doszło do wynaczynienia). Lekarz prowadzący twierdzi, że takie badania nic nie dadzą bo prędzej czy później i tak przerzuty się pojawią. A my nie chcemy czekać z założonymi rękami. Proszę więc o radę jak mamy działać. Jak wygląda kontrolowanie stanu chorej po zakończeniu chemii i radioterapii (co obejmują badania kontrolne)?
 

 

WARTO POMYŚLEĆ O SCYNTYGRAFII KOŚĆCA. ROLA MARKERÓW NOWOTWOROWYCH NIE JEST DO KOŃCA USTALONA - MAJĄ ZNACZENIE JEDYNIE POMOCNICZE, A WEDŁUG AKTUALNYCH WYTYCZNYCH NIE MA POTRZEBY RUTYNOWO ICH OZNACZAĆ. BADANIA KONTROLNE POLEGAJĄ NA ZEBRANIU WYWIADU, NA OCENIE STANU OGÓLNEGO (BADANIE PRZEDMIOTOWE) ORAZ WYKONYWANIU BADAŃ DODATKOWYCH (RADIOLOGICZNYCH I KRWI) ZALEŻNIE OD WSKAZAŃ I ZGŁASZANYCH DOLEGLIWOŚCI - TU NIE MA PROSTEJ TABELKI.
BADANIE PET/CT MA ŚCIŚLE OKREŚLONE WSKAZANIA REFUNDOWANE PRZEZ NFZ, ZNAJDZIE JE PANI BEZ TRUDU W INTERNECIE NA STRONIE OŚRODKÓW EUROMEDIC, KTÓRY JEST WŁAŚCICIELEM APARATÓW PET/CT.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...