Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2013-01-10 10:33:19

Jakie badania kontrolne należy wykonać po skończonym leczeniu?

Moja mama (49 lat) w październiku 2012 r przeszła zmodyfikowaną radykalną mastektomię prawej piersi. Hist-pat pierś prawa z węzłami chłonnymi pachy: Inwazyjny rak przewodowy sutka G2 (WHO 2012: invasive carcionoma of no special type - NST). Ponadto rak wewnątrzprzewodowy G2 (typ sitowaty i lity) stanowiący około 10% utkania guza. W cienkościennych naczyniach stwierdza się zatory z komórek nowotworowych. W 4/13 węzłach chłonnych pachy stwierdza się przerzuty raka z zatorami z komórek nowotworowych w naczyniach zatok. Maksymalny wymiar przerzutu 1,8 cm. pT2N1, ER (+) 90% komórek, PR (+) 90% komórek, HER2 odczyn ujemny. Od 30.11.2012 rozpoczęła chemioterapię: 6 kursów 3xFEC/3xDocetaksel. Po chemoterapii będzie miała także radioterapię i kurację hormonalną.
Moje pytanie jest następujące: jakie badania można wykonać w celu sprawdzenia czy na inne narządy nie ma przerzutów lub jakie jest prawdopodobieństwo przerzutów (miała USG brzucha, rtg klatki piersiowej). Czy w mamy przypadku zaleca się wykonanie badań na markery nowotworowe lub PET-CT? Czeka ją jeszcze scyntygrafia kości (przełożona ze względu na to że podczas pierwszej chemii doszło do wynaczynienia). Lekarz prowadzący twierdzi, że takie badania nic nie dadzą bo prędzej czy później i tak przerzuty się pojawią. A my nie chcemy czekać z założonymi rękami. Proszę więc o radę jak mamy działać. Jak wygląda kontrolowanie stanu chorej po zakończeniu chemii i radioterapii (co obejmują badania kontrolne)?
 

 

WARTO POMYŚLEĆ O SCYNTYGRAFII KOŚĆCA. ROLA MARKERÓW NOWOTWOROWYCH NIE JEST DO KOŃCA USTALONA - MAJĄ ZNACZENIE JEDYNIE POMOCNICZE, A WEDŁUG AKTUALNYCH WYTYCZNYCH NIE MA POTRZEBY RUTYNOWO ICH OZNACZAĆ. BADANIA KONTROLNE POLEGAJĄ NA ZEBRANIU WYWIADU, NA OCENIE STANU OGÓLNEGO (BADANIE PRZEDMIOTOWE) ORAZ WYKONYWANIU BADAŃ DODATKOWYCH (RADIOLOGICZNYCH I KRWI) ZALEŻNIE OD WSKAZAŃ I ZGŁASZANYCH DOLEGLIWOŚCI - TU NIE MA PROSTEJ TABELKI.
BADANIE PET/CT MA ŚCIŚLE OKREŚLONE WSKAZANIA REFUNDOWANE PRZEZ NFZ, ZNAJDZIE JE PANI BEZ TRUDU W INTERNECIE NA STRONIE OŚRODKÓW EUROMEDIC, KTÓRY JEST WŁAŚCICIELEM APARATÓW PET/CT.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...