Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2013-01-11 11:51:53

Obrzęk piersi

Jestem 1,5 roku po częściowej operacji lewej piersi (część pod sutkiem wraz z sutkiem, mały margines zewnętrzny), rak piersi G2 oraz usunięte wszystkie węzły (komórki znaleziono w 3 węzłach). Przeszłam 6 cykli chemioterapii, 25 naświetlań, a obecnie biorę Tamoxifen.
Zgodnie z zaleceniami robię sama masaż ręki a ponadto raz lub dwa razy w tygodniu chodzę na masaż do gabinetu rehabilitacji. Nie ma oznak zbierania się chłonki, ale niestety mam obrzęk piersi.
Pierwszą operację miałam 30 września 2011, potem w lipcu 2012 znaleziono coś, usunięto fragment w czasie zabiegu mammotomem. W wyciętym materiale znaleziono komórki rakowe, nieaktywne ale były. Ponowna operacja docięcia fragmentu piersi. Jak mówi lekarz prowadzący teraz jest OK, badania to potwierdzają, ale występuje obrzęk piersi. Podczas USG powiedziano mi, że w dolnej części piersi zbiera się chłonka. Czy można coś z tym zrobić, czy może jakieś dodatkowe zabiegi, masaże?

Obrzęk piersi jest stosunkowo częsty, przy operacji zachowawczej, zwłaszcza połączonej z naświetlaniami.
Zakładam, że skóra na piersi po naświetlaniach już się zregenerowała i nie odczuwa Pani bólu. W tej sytuacji można wykonywać drenaż samej piersi. Jeżeli obrzęk jest lekko stwardniały, warto wstępnie cały obszar delikatnie uciskać (wykonuje Pani ucisk z taką siłą, aby nie powodował bólu i utrzymuje go przez 15-20 sek). Po zwolnieniu ucisku powinny zostać zagłębienia po palcach (gdy taka sytuacji nie wystąpi, wspomniana czynność jest nie potrzebna). Samą chłonkę powinna Pani odprowadzać w kierunku pachwiny (po stronie zabiegowej - obszar piersi znajdujący się pod sutkiem) i do zdrowej pachy (obszar piersi znajdujący się nad sutkiem), po wcześniejszym udrożnieniu tułowia, technikami które Pani zna i stosuje (proszę wybrać najdogodniejsze).
Oczywiście może Pani również poprosić rehabilitanta/masażystę o zwrócenie uwagi na obrzęk na piersi i opracowanie tego obszaru.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-05-28 09:22:05

  Torbiel w miejscu gdzie był guz

  Ponad rok temu przeszłam operację oszczędzającą raka piersi her2 +++, niehormonalnego. W wyniku histopatologicznym po...
 • Avatar

  2022-05-20 09:53:19

  Graviola

  Mam pytanie odnośnie suplementu diety Graviola. Czy można i warto stosować (w jakiej formie najlepiej)? Czy nie wchodzi w...
 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...