Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2013-01-24 17:03:55

Co oznaczają łacińskie opisy w wyniku? - kontynuacja pytania

Proszę o rozszyfrowanie wyników histopatologicznych. Żona ma 37 lat i jest 2 tygodnie po zabiegu, właśnie otrzymaliśmy wyniki o poniższej treści:

Rozpoznanie: I - Metastases carcinomatosae lymphonodorum cum infiltrationes carcinomatosae telae adiposae perilymphonodularis. Przerzuty raka stwierdza się w 9 węzłach chłonnych piętra dolnego, górnego i środkowego pachy. Zbadano 18 węzłów chłonnych. Materiał tkankowy 12x10x7 cm. II - Metastases carcinomatosae lymphonodi (pN3). Zbadano 1 węzeł chłonny Carcinoma ductale invasivum mammae. Guz o średnicy 2,8 cm usunięty z marginesami powyżej 1cm. Pointrowe - Carcinoma invasivum (ductale 60% et lobulare 40%)mammae, pT2N3, Grade 2 (by Elston and Ellis). Structurae histologicae cutis normales. Rak o średnicy 2,8 cm usunięty został w całości, w materiale tkankowym o wymiarach 9x8x7 cm z fragmentami skóry o wymiarach 5x1,5 cm. Minimalny margines zdrowych tkanek szerokości powyżej 1 cm.

Co oznaczają opisy w j. łacińskim i wymieniane tam skróty? Z tego co wiemy przed żoną jest radioterapia oraz chemioterapia. Jakie są szanse na całkowite wyleczenie?

PRZERZUTY W WĘZŁACH CHŁONNYCH PACHOWYCH Z PRZEKRACZANIEM ICH TOREBEK I NACIEKANIEM TKANEK WOKÓŁ - W 9 WĘZŁACH NA 18. GUZ PIERSI - RAK MIESZANY: PRZEWODOWY (60%) I ZRAZIKOWY (40%) INWAZYJNY O POŚREDNIM STOPNIU ZŁOŚLIWOŚCI. SKÓRA BEZ ZMIAN. OSOBNO ZBADANO JESZCZE JEDEN WĘZEŁ CHŁONNY Z PRZERZUTEM RAKA. WYJŚCIOWO KLINICZNIE JEST TO WYSOKIE MIEJSCOWE ZAAWANSOWANIE (OKREŚLONE JAKO T2N3: CZYLI GUZ PONAD 2 CM, ALE PONIŻEJ 5 CM; ZAJĘTE 10 WĘZŁÓW CHŁONNYCH) KTÓRE BĘDZIE WYMAGAĆ INTENSYWNEGO LECZENIA SKOJARZONEGO; CHEMIO- I RADIOTERAPII. KONIECZNE BĘDZIE OZNACZENIE RECEPTORÓW STEROIDOWYCH (ER, PGR) I HER2,GDYŻ TO BĘDZIE MIEĆ WPŁYW NA DALSZE DECYZJE LECZNICZE.

 

Na dzień dzisiejszy posiadamy już ww wyniki:
Estrogen Receptor (ER) (+)
Progesteron Receptor (PgR) (+)
HER2 Protein (-)
E-cadheryn (+)
Żona 37 lat otrzymała chemioterapię 4xAC+4xTaxol, radio i hormonoterapię. Co oznaczają (+) i (-) przy odpowiednich wynikach? Czy rzeczywiście HER2 jest tym najbardziej ważnym wynikiem, co on określa i na co ma wpływ?

ER I PGR DODATNIE OZNACZAJĄ WRAŻLIWOŚĆ NA GRUPĘ LEKÓW HORMONALNYCH, KTÓRE BĘDZIE MOŻNA WŁĄCZYĆ PO ZAKOŃCZENIU CHEMIOTERAPII JAKO ELEMENT LECZENIA RADYKALNEGO. HER2 UJEMNY OZNACZA, ŻE NOWOTWÓR NIE POSIADA PEWNEJ CECHY I W TYM PRZYPADKU TO DOBRZE.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...