Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2013-01-28 09:18:13

Zmiany klimatu, ćwiczenia i inne zabiegi po przejściu chorób onkologicznych - kontynuacja

 

W styczniu 2012 miałam zdiagnozowanego czerniaka in situ. Wycięto zmianę i zakończono leczenie. W kwietniu zdiagnozowano DCIS piersi lewej. W maju 2012 wykonano operację oszczędzającą - szerokie wycięcie guza z zachowaniem węzłów. We wrześniu rozpoczęto napromieniowanie fotonami X 6 MV na obszar piersi lewej z marginesem df 2 Gy do dawki całkowitej 50 Gy. 08/10/2012 zakończyłam leczenie. Chciałabym jako osoba niepełnosprawna z racji choroby onkologicznej skorzystać z turnusu rehabilitacyjnego dofinansowanego przez PFRON. Lekarz internista boi się podpisać wniosek twierdząc, że zmiana klimatu, zabiegi nie są wskazane. Na takich turnusach są refundowane tylko dwa zabiegi. Czy naprawdę nie mogę z żadnych skorzystać, np. z gimnastyki? Obecnie chodzę 2-3 razy w tygodniu na zajęcia fitnessu o średniej dynamice. Czy one też mi szkodzą? Myślę również o wyjeździe w marcu do Indii. Czy nie jest on wskazany? Nie chcę sobie zrobić krzywdy, więc zwracam się do ekspertów.


Rehabilitacja, jest podstawową formą usprawniania, pacjentów po leczeniu onkologicznym, w tym po usunięciu piersi. W Pani przypadku w jej zakres zaliczyć na pewno można ćwiczenia fizyczne (odpowiednio dobrane), drenaż ręczny aby zapobiec ewentualnemu obrzękowi. Ja osobiście nie widzę żadnych przeciwwskazań (o ile Pani samopoczucie na to pozwala), aby pojechać na turnus rehabilitacyjny. Zmiana klimatu jaka może ewentualnie nastąpić, w granicach kraju nie powinna mieć żadnego wpływu na schorzenie (pacjentki często po mastektomii korzystają z takich wyjazdów).
Ćwiczenia na zajęciach z fitnessu mogą Pani zarówno pomóc, jak zaszkodzić. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj ćwiczeń Pani wykonuje. W tym wypadku najlepiej skonsultować się z rehabilitantem w miejscu zamieszkania, aby określił (po rozmowie z Panią) co może Pani robić a co nie. Dodatkowo zalecam rozważenie zakupu rękawa uciskowego o pierwszym stopniu kompresji, w celu zabezpieczenia ręki przed obrzękiem (jak jeszcze się nie pojawił, a chce Pani wykonywać intensywniejsze formy aktywności fizycznej, prac domowych itp).
Wyjazd do Indii, może już Pani zaszkodzić ze względu na wysokie temperatury, które mogą tam panować.

 

Odpowiedź Pana dotyczyła osoby po mastektomii, a ja przeszłam operację oszczędzającą, czyli szerokie usunięcie guza bez węzłów chłonnych, tzw. tumorektomia. Nie mam żadnych obrzęków. Czy może mnie obrzęk spotkać pomimo takiej operacji? Czy potrzebny jest rękaw rehabilitacyjny? Co z planowanym wyjazdem do Indii, czy może mi zaszkodzić? Czy zajęcia fitness w moim przypadku też powinny być dopasowane?

Mam 55 lat. W temacie ćwiczeń rehabilitacyjnych chodzi mi o poprawę sprawności kręgosłupa oraz barku (który kiedyś przeszedł artroskopię) po przeciwnej stronie niż operowana pierś. Jakie zabiegi są wskazane? Czy oprócz ćwiczeń, można korzystać z jakiś miejscowych zabiegów fizykoterapeutycznych? Czy masaż jest dozwolony? Czy zajęcia na fitness mogą mi zaszkodzić?

Po zabiegu jaki Pani przeszła (bez usunięcia węzłów) ryzyko wystąpienia obrzęku nie występuje. Nie mniej jednak, przeszła Pani radioterapię. Jako skojarzona forma leczenia nowotworów, niestety radioterapia powoduje wiele skutków ubocznych. Jednym z nich jest możliwość rozrostu elementów łącznotkankowych w okolicy napromieniowania, co może skutkować włóknieniem i zarastaniem naczyń limfatycznych. Jako że naczynia limfatyczne należą do tkanki cechującej się późnym odczynem popromiennym, następstwa mogą się pojawić po kilku miesiącach lub nawet latach. Ważne jest tutaj określenie czy obszar naświetlania objął w jakimś stopniu dół pachowy i znajdujące się tam węzły (a jest duże prawdopodobieństwo że tak się stało). Jak do tej sytuacji nie doszło, to może być Pani spokojna i wykonywać wszystkie czynności normalnie łącznie z ewentualnym wyjazdem (nie zmienia to faktu, że powinna Pani obserwować rękę i reagować szybko, gdy pojawią się jakieś zmiany). Jeżeli jednak doszło do napromieniowania dołu pachowego, to mimo wszystko obrzęk może się pojawić. Gdy taka sytuacja wystąpi, to wszystko co napisałem w poprzedniej odpowiedzi jest aktualne i powinna Pani zwracać uwagę na rękę po stronie zabiegu, z jeszcze większą wnikliwością.
Każde ćwiczenia fizyczne (w tym fitness) jeżeli są źle dobrane i wykonane mogą zaszkodzić i to niezależnie od schorzenia. Oczywiście w celu poprawy funkcji kręgosłupa i barku, może Pani ćwiczyć, jednak o dobór ćwiczeń z instruktarzem powinna Pani poprosić rehabilitanta.
Same zabiegi fizykalne z masażem są przeciwwskazane w okolicy wystąpienia nowotworu, jak samego obszaru poddanego napromieniowaniu. Natomiast bark po przeciwnej stronie, może zostać poddany np. masażowi.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...