Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2013-02-02 09:46:08

Interpretacja wyniku

Bardzo proszę o interpretację wyniku.
Lat 52, stan ogólny dobry.
Jestem po mastektomii prawostronnej 07.12.12, i wycięciu doszczętnym węzłów chłonnych pachowych 10.01.2013. Wymiary guza 2,5x0,8x1,8. Maksymalna średnica raka naciekającego w badaniu mikroskopowym wynosi 24 mm. Na terenie i w otoczeniu guza widoczne jest utkanie raka wewnątrzprzewodowego, typ lity i sitowaty, G2, średnicy do 11 mm, zajmujący do 20% ogniska raka naciekającego. W 1 z obecnością przerzutu raka 1/1. Widoczny przerzut raka średnicy 7 mm przekraczający torebkę węzła i naciekający tkankę tłuszczową okołowęzłową. Stwierdzono cechy inwazji naczyń w tkance tłuszczowej okołowęzłowej.
2- węzeł chłonny – widoczny przerzut raka, średnicy 3 mm, nie przekraczający torebki węzła. W ocenianym węźle brak ewidentnych cech nowotworowego charakteru rozrostu limfocytów, obraz odpowiada zmianie odczynowej.
Immunohistochmicznie komórki raka naciekającego wykazują ekspresję receptora estrogenowego w 80% komórek raka, receptora progesteronowego w 40% komórek. Status HER 2 ujemny (1+) aktywność proliferacyjna mierzona ekspresją antygenu Ki67 8,2%. Podtyp molekularny: luminalny A.
Badanie histopatologiczne węzłów chłonnych:
Dwa spośród 17 węzłów chłonnych z obecnością przerzutów raka 2/17. Średnica największego ogniska przerzutowego wynosi 3 mm. Rak ogniskowo przekracza torebkę węzła i nacieka tkankę tłuszczową okołowęzłową. W łączności z powyższymi badaniami. Badaniami pN2a.
Jeszcze nie zostało wdrożone dalsze postępowanie.

RAK O ZAAWANSOWANIU pT2N2 LUMINALNY A - Z UWAGI NA WYSOKIE ZAAWANSOWANIE MIEJSCOWE ORAZ CECHY INWAZJI NACZYNIOWEJ UWAŻAM, ŻE MA PANI WSKAZANIA DO CHEMIO- I RADIOTERAPII, A NASTĘPNIE DO HORMONOTERAPII.


poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również