Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2013-02-06 12:45:00

Ryzyko rozwoju raka piersi u kobiet z fałszywie dodatnim wynikiem mammografii

Badania przesiewowe czasem dają fałszywie dodatnie wyniki prowadzące do rozpoznania obecności choroby u osób zdrowych. Wykonanie dodatkowych badań często weryfikuje to rozpoznanie. Okazuje się jednak, że u kobiet, u których w badaniu mammograficznym fałszywie rozpoznano raka piersi, ryzyko jego rozwoju w przyszłości jest większe.

 

Celem naukowców z University of Copenhagen (Dania), była ocena częstości występowania raka piersi u kobiet z fałszywie dodatnim wynikiem badania mammograficznego.

Do badania zakwalifikowano blisko 60 tysięcy kobiet w wieku 50-69 lat. Autorzy wykorzystali dane z programu przesiewowych badań mammograficznych wykonanych w populacji duńskich kobiet. W pracy porównano ryzyko zachorowania na raka piersi w grupie kobiet z fałszywie dodatnim wynikiem w porównaniu z grupą kobiet z negatywnym wynikiem mammografii.

Wyniki pracy wykazały, że w grupie kobiet z fałszywie dodatnim wynikiem mammografii wskaźnik zachorowania na raka piersi wyniósł 583/100 tysięcy osobolat, co w porównaniu z grupą kontrolną dało wskaźnik ryzyka zachorowania na poziomie 1,67. Zwiększone ryzyko zachorowania było istotnie statystycznie większe po szóstym roku od wykonania mammografii przesiewowej, osiągając wartości między 1,58 a 2,3.

Ciekawe, że wskaźnik ten był istotnie statystyczny przede wszystkim w grupie pacjentek, u których mammografię wykonano w latach 90-tych, podczas gdy w grupie chorych, u których badanie przesiewowe wykonano w pierwszej dekadzie lat 2000, istotności statystycznej już nie było.

Skąd może wynikać nieprawidłowe rozpoznanie raka w mammografii? Otóż u kobiet z fałszywie dodatnim wynikiem obserwuje się zmiany imitujące raka takie, jak mikrozwapnienia, pogrubienie skóry lub jej zaciąganie, wciągnięte sutki, zniekształcenia, asymetryczne zagęszczenia lub podejrzane pachowe węzły chłonne. Jednakże okazuje się, że niektóre z tych zmian mogą dawać zwiększone ryzyko rozwoju raka piersi w przyszłości.

U kobiet, u których stwierdza się obecność guza w badaniu mammograficznym, wykonuje się następnie kolejną mammografię, badanie ultrasonograficzne piersi, biopsję aspiracyjną cienkoigłową lub pobranie wycinka.

Autorzy badania konkludują, że kobiety, u których na podstawie mammografii skriningowej fałszywie rozpoznano raka piersi, mają większe ryzyko zachorowania na raka piersi w przyszłości. W związku z powyższym autorzy zalecają, aby takim pacjentkom zagwarantować szczególną opiekę w celu jak najwcześniejszego wykrycia choroby, tym bardziej, że doświadczenie fałszywie dodatniego wyniku mammografii wzbudza w kobietach lęk i niechęć do regularnego wykonywania badań.

Oprac. dr n. med. Maciej Chałubiński

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22491228

J Natl Cancer Inst. 2012 May 2;104(9):682-9.
Risk of breast cancer after false-positive test results in screening mammography.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • alina50 (offline)

   

  Avatar

  2013-08-29 18:45:06
   

  http://kefir2010.wordpress.com/2012/07/20/rak-piersi-wykrywanie-czy-oszukiwanie-szkodliwosc-ct-i-mammografi/

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...