Rok 2013 to rok zmian w onkologii - zapowiedział minister zdrowia podczas debaty w ramach VII Forum Liderów Organizacji Pacjentów. Większy nacisk zostanie położony na jakość i kompleksowość leczenia onkologicznego.
Arłukowicz: 2013 to rok zmian w onkologii - musimy zbudować sieć leczenia raka
Jak zadeklarował w poniedziałek (11 lutego) minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, ''zaproponujemy zmianę sposobu leczenia chorób nowotworowych''. Musimy zbudować sieć leczenia raka - mówił szef resortu zdrowia. Wyjaśnił, że nie chodzi o budowanie instytucji, ale wprowadzenie nadzoru merytorycznego i kwalifikacji leczenia onkologicznego z poziomu resortu zdrowia.
Arłukowicz dodał, że każdy pacjent z nowotworem byłby wyposażony w kartę leczenia onkologicznego, by wracał z nią do swego lokalnego ośrodka.
- Leczenie systemu onkologii będzie trochę bolało (...). Potrzebne będą dyskusje czy dany ośrodek onkologiczny jest efektywny i bezpieczny, więc to nie będzie proces łatwy - ocenił Arłukowicz.
Jak dodał "dziś mamy nierównomiernie zbudowaną sieć ośrodków onkologicznych".
Prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej poinformował, że na zlecenie ministra zdrowia przeprowadzono w 2012 r. ankietę w 400 ośrodkach zdrowia, które miały zakontraktowane świadczenia z zakresu onkologii.
- Wyniki ankiety pokazały, że mamy nadmierne rozproszenie ośrodków leczenia nowotworów. W części województw świadczenia są udzielane przez nadmierną liczbę ośrodków w porównaniu do liczby mieszkańców - powiedział.
Podał przykład województwa śląskiego, gdzie jest ok. 90 ośrodków leczenia onkologicznego, podczas gdy w woj. mazowieckim z podobną liczbą mieszkańców - 32.
Prof. Krzakowski wskazał też na nadmierny udział hospitalizacji w leczeniu onkologicznym, np. w chemioterapii. Jak podkreślił, większość chorych powinna być leczona w ramach opieki ambulatoryjnej oraz procedur jednodniowych.
Zwrócił ponadto uwagę, że "kompleksowa opieka jest możliwa w nielicznych ośrodkach", a "w wielu placówkach brakuje dobrej diagnostyki pod jednym dachem".
Według profesora "sieć leczenia raka byłaby oparta o instytucję, która oceni faktyczne potrzeby oraz stworzy standardy postępowania, ale też będzie sprawowała nadzór merytoryczny i będzie monitorować jakość leczenia". "Ale to byłaby sieć ludzi, a nie kolejny gmach i instytucja" - zaznaczył.
Prof. Krzakowski wyjaśnił, że chodzi np. o to, aby wyniki mammografii z małego ośrodka ocenił ktoś w dużym ośrodku onkologicznym przy pomocy teletransmisji. Wskazał ponadto na konieczność wprowadzenia referencyjności ośrodków, czyli ich podziału ze względu na jakość i kompleksowość leczenia. Wiązałoby się z tym także zróżnicowanie finansowania procedur.
Także prezes NFZ Agnieszka Pachciarz, mówiła, że Fundusz jako płatnik ma świadomość rozdrobnienia leczenia onkologicznego i rozproszenia diagnostyki. Zwróciła uwagę, że według NFZ w kolejnym narodowym programie leczenia chorób nowotworowych większy nacisk należy położyć na profilaktykę i badania przesiewowe.
- Im więcej pieniędzy przeznaczymy na profilaktykę, tym mniej na leczenie - dodała.
Wskazała też na potrzebę takich działań, "aby pacjent był leczony kompleksowo i np. z wynikiem mammografii automatycznie trafiał do poradni onkologicznej". Jak poinformowała, nakłady na leczenie onkologiczne sukcesywnie wzrastają, a w 2012 r. wyniosły ponad 6 mld zł.
Prof. Krzakowski podkreślił, że w Polsce rocznie nowotwory są rozpoznawane u ok. 150 tys. osób, z ich powodu umiera ok. 92 tys. ludzi, zaś z rozpoznaniem żyje ok. 450 tys. Dodał, że w ciągu ostatnich lat zachorowalność na nowotwory gwałtownie wzrasta, ale pozytywne jest to, że umieralność nie rośnie równie gwałtownie.
Debata została zorganizowana przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej z okazji obchodzonego w Kościele katolickim Światowego Dnia Chorego.
Poczytaj również
-
2014-03-28
Czy potrzebne jest poszerzenie zakresu operacji -
2014-12-28
Guzkowate zapalenie powięzi -
2010-03-01
Lekarze amerykańscy radzą: nie nadużywać aspiryny -
2011-10-25
Miesiączka po odstawieniu zoladeksu -
2014-02-13
Interpretacja wyniku i ocena leczenia
-
2022-11-06 08:50:50
Interpretacja USG piersi
Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej... -
2022-11-05 10:59:10
Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia
Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów... -
2022-11-05 10:55:28
Interpretacja przypadku
Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...
-
2010-02-16 00:00:00
węzły chłonne pachowe
Węzły chłonne są częścią naturalnego układu odpornościowego organizmu. Chłonka natomiast to nazwa płynu tkankowego,... -
2006-10-25 00:00:00
Leczenie przerzutów raka piersi do kości
Przerzuty do kości są częstym zjawiskiem u osób z uogólnionym rakiem piersi. Problem ten dotyczy 65–75%... -
2013-09-24 20:15:00
Jak uporać się z obrzękami po zabiegu chirurgicznego usunięcia guza?
Limfa (chłonka) jest płynem ustrojowym, który zostaje przesączony z naczyń krwionośnych. Chłonka jest... -
2010-01-18 00:00:00
progresja choroby nowotworowej
Progresja choroby (progression of the disease) - zwiększenie się wielkości guza o ponad 25 proc. lub pojawienie się nowych... -
2010-01-18 00:00:00
usunięcie węzłów chłonnych pachy
Usunięcie węzłów chłonnych dołu pachowego (pachy) nazywa się wycięciem pachowych węzłów chłonnych. Wycięcie...