Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2013-02-19 17:00:00

23 lutego - Światowym Dniem Walki z Depresją.

Depresja to choroba, która często towarzyszy kobietom po amputacji piersi jako swoisty rodzaj stresu pourazowego.

Już sama diagnoza - rak piersi - powoduje przewrót w naszej psychice. Jest to wiadomość szokująca, wyzwalająca szereg nieprzyjemnych emocji i uczuć. Towarzyszy jej strach przed bólem, utratą atrybutu kobiecości, obawa przed przyszłością swoją i rodziny, niepokój przed sposobem i skutkami leczenia. Także sama operacja, później chemio- i radioterapia nie pozostaje bez wpływu na to, jak myśli osoba dotknięta nowotworem.
Tymczasem naukowcy dowiedli, jak wielką rolę odgrywa psychika w walce z chorobą, podczas leczenia i rekonwalescencji.
Pamiętam jak w czasie pobytu w szpitalu na radioterapii, lekarze podczas obchodu nie pytali nas o to, czy coś boli, tylko o samopoczucie, co wówczas wydawało mi się dziwne... Pamiętam także mój własny przypadek sprzed 17-tu lat, kiedy odkryłam sobie sama nowotwór piersi – moje przerażenie, bezradność, strach, kiedy po domu krzątała się 2 letnia córeczka, a ja sądziłam iż wkrótce umrę... Rak był wtedy tematem tabu; nie mówiono o nim w telewizji, nie pisano w prasie, do szpitala nie przyszedł psycholog, a stowarzyszenia amazonek dopiero się kształtowały i nikt o nich nie słyszał.
Dzisiaj, po 17 latach, w trakcie których przeżyłam dwie depresje leczone farmakologicznie u psychiatry, mam dużo do powiedzenia młodym, niedoświadczonym kobietom po mastektomii. Mimo że nie jestem psychologiem z wykształcenia, a przeszkoloną ochotniczką, członkinią Tomaszowskiego Stowarzyszenia Amazonek - mogę na bazie własnych doświadczeń zaoszczędzić tym kobietom wielu negatywnych emocji. Mogę na swoim przypadku udowodnić, że da się z tą chorobą żyć przy pozytywnym nastawieniu.
Choroba, jak wiele innych, trudnych sytuacji życiowych, powinna stać się początkiem nie depresji a nowym sposobem myślenia. Powinna rozwinąć naszą sferę duchową, ciekawość, kreatywność, dostrzeganie dobra w ludziach i przekazywanie go innym; powinna rozwijać poczucie humoru, wrażliwość na wartości pozamaterialne a także odporność na stres. Praca nad własną chorobą, przebywanie w grupach ludzi z tym samym problemem, sprawi że stajemy się dojrzalsze i mądrzejsze.
W naszym Stowarzyszeniu proponujemy nowym amazonkom to, co pomaga w zdrowieniu np. rozmowy z psychologiem, gimnastykę pod okiem przeszkolonej fizjoterapeutki, pływanie na basenie, spacery z kijkami. Organizujemy wycieczki krajoznawcze, wyjazdy do teatrów, spotkania integracyjne, szkolenia itp. Pomagamy sobie nawzajem, mamy własną bibliotekę onkologiczną i psychologiczną. Dlatego też wzywamy amazonki z naszego regionu: przychodząc do nas, skutecznie będziecie walczyć z depresją!

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Tomaszowskie Stowarzyszenie „Amazonek”

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...