Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2013-02-25 20:55:37

Poprawa wyglądu piersi po leczeniu oszczędzającym i usunięcie gruczołu w piersi zdrowej u pacjentki z mutacją BRCA1

Panie Doktorze! W ubiegłym roku byłam u Pana na konsultacji. Jestem nosicielką BRCA1, jedną pierś mam zniekształconą po leczeniu oszczędzającym. Czuję się zaniedbana i nieatrakcyjna fizycznie. Pierwsze pytanie: czy gdybym zdecydowała się na amputację z jednoczasową rekonstrukcją (ustaliliśmy, że metoda z wykorzystaniem płata grzbietowego) to czy w tym wypadku operację wykonuje się na dwóch piersiach jednocześnie, czy najpierw jest rekonstruowana jedna pierś (ta po chorobie) a potem operowana ta druga? Czy przy BRCA1 można zrobić tak , że robimy rekonstrukcję tej piersi po leczeniu oszczędzającym, a drugą byśmy tylko "podrównali"? Drugą opcją, którą Pan zaproponował było wszczepienie w oszpeconą pierś komórek macierzystych - czy to robi Pan na NFZ? Jak długo się czeka na operację? Wyrównanie piersi tłuszczem niwelowałoby ubytek, jednakże piersi są obwisłe, więc i tak ich wygląd byłby nieatrakcyjny, a powrót choroby w tej piersi dalej bardzo możliwy. Dlatego skłaniałabym się jednak do amputacji piersi i jej odtworzenia. Tylko pytanie: czy w tym wypadku dałoby się tak to zrobić, by zachować drugą pierś tylko ją jakoś skorygować? Jestem na takim etapie, że chcę już podjąć jakąś decyzję, gdyż mój wygląd jest już dla mnie nie do zniesienia.

Najpierw należy zrekonstruować pierś, a w kolejnym zabiegu korygowana jest druga.
Trzeba usunąć gruczoł zdrowej piersi, ponieważ jest Pani nosicielem genu, który zwiększa ryzyko nowotworu w gruczole piersiowym do ok. 80%, zatem należy usunąć ten gruczoł, aby zminimalizować ryzyko.
Zabiegi z wykorzystaniem komórek macierzystych nie są refundowane przez NFZ.

Po leczeniu oszczędzającym można próbować dopełnić nierówności tłuszczem lub podjąć próbę redukcji piersi i poprawienia kształtu. Niestety wiąże się to z dużym prawdopodobieństwem występowania poważnych powikłań (tkanki naświetlane - mniej żywotne). Odnośnie piersi zdrowej: wskazane jest usunięcie gruczołu piersiowego i próba natychmiastowej rekonstrukcji piersi w jak najlepszym kształcie (czym pierś bardziej odbiega od normy, tym większe ryzyko powikłań).

 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...