Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-10-19 00:15:00

XI konferencja Sosnowieckiego Stowarzyszenia Amazonek o profilaktyce raka piersi pt. "Dbam o siebie"

7 października 2011r Sosnowieckie Stowarzyszenie Amazonek "Życie" zorganizowało XI konferencję o profilaktyce raka piersi pt. "Dbam o siebie".

Spotkanie odbyło się w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Sosnowca. Patronat honorowy objął Prezydent Pan Kazimierz Górski. Przybyłych gości powitała Przewodnicząca Stowarzyszenia Jadwiga Krupa. "W Polsce około 15 tysięcy kobiet zapada na nowotwór piersi. Niewątpliwy jest fakt, że choroba ta zbiera coraz większe żniwo. Mamy nadzieję, że to dzisiejsze spotkanie i prelekcje wygłoszone przez dzisiejszych profesjonalistów przybliżą nam znaczenie profilaktyki raka piersi i nie tylko. Wydaje się nam, że już dużo wiemy na ten temat, ale statystyki są inne, prawie połowa z tych kobiet umiera bo zbyt późno się zgłosiły do lekarza. Wiemy że wszystkie działania z zakresu profilaktyki mają sens i są bardzo potrzebne. Mam nadzieję, że wszystkie Panie obecne na sali wezmą sobie do serca potrzebę samobadania piersi, co jest przez większość lekarzy uznane za podstawę profilaktyki raka piersi. Badanie to ma przewagę nad innymi bo jest zawsze dostępne, nieinwazyjne i bezpłatne. Nasze działania zmierzają do zmniejszenia śmiertelności z powodu raka piersi. Raka się nie zapobiegnie, ale wczesne wykrycie daje większą szansę na wyleczenie. Dla swojej działalności pozyskałyśmy sprzymierzeńców, którzy są tutaj z nami i mam zaszczyt i przyjemność powitać" powiedziała Jadwiga Krupa.Na konferencję przybyli Poseł na Sejm Pan Jarosław Pięta, Władze Miasta z Prezydentem Kazimierzem Górskim na czele, był również Prezydent Ryszard Łukawski. Obecni byli pracownicy Szpitala Miejskiego w Sosnowcu z Panem Dyrektorem Zbigniewem Swobodą na czele. Przybyli przedstawiciele Sanepidu, ZUS, Hospicjum, Caritasu, młodzież z sosnowieckich szkół wraz z opiekunami, amazonki z województwa śląskiego, przyjaciele naszego ruchu i członkowie naszych rodzin.
Prelekcje wygłosili: Dr Maciej Ornowski- Ordynator Centrum Opieki nad Matką i Noworodkiem w Sosnowcu: "Profilaktyka raka piersi i szyjki macicy", Dr Dariusz Dusza, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala w Sosnowcu: "Operacyjne metody leczenia raka piersi", Pani Monika Kowalska, fizjoterapeutka: "Wpływ ruchu fizycznego na stan zdrowia".
Po wysłuchaniu bardzo pouczających prelekcji wystąpili goście, którzy byli pełni uznania dla naszych działań. Uczestnicy XI konferencji zaopatrzyli się w broszury i inne materiały poligraficzne na temat profilaktyki i leczenia chorób nowotworowych u kobiet, które wydrukowane zostały dzięki dotacji z wydziału Zdrowia w Sosnowcu.
Następnie odbył się koncert gitarowy w wykonaniu Waldemara Kernera.
Posumowania konferencji dokonała Jadwiga Krupa, która podziękowała przybyłym gościom, sponsorom i zaprosiła na poczęstunek.
Konferencja przebiegła w miłej atmosferze, mamy nadzieję, że nasze działania z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia zaowocują zmniejszeniem śmiertelności na raka piersi kobiet z naszego miasta.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Jadwiga Krupa, Sosnowieckie Stowarzyszenie Amazonek "Życie"

Poczytaj również