Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2013-03-06 07:00:00

Echa wywiadu z Prezeską Tomaszowskiego Stowarzyszenia Amazonek na łamach gazety lokalnej TIT z 4 stycznia 2013 r.

Tylko w samym Tomaszowie do skorzystania z bezpłatnych badań mammograficznych w ubiegłym roku uprawnionych było 5600 kobiet. Badaniom poddała się zaledwie co piąta Tomaszowianka. Jak donosi Centralny Ośrodek Koordynujący Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi –woj. łódzkie wypada najgorzej w statystykach ,jeśli chodzi o profilaktykę tego typu nowotworu.

Z wytycznych Międzynarodowej Agencji Badań nad Nowotworami wynika , że kobieta w wieku 50-69 lat powinna zrobić badania raz na dwa lata .Mimo to w programie bierze udział wciąż mały odsetek Polek. Młodsze kobiety poddają się badaniom jeszcze rzadziej.
Nasze województwo jest w niechlubnej czołówce Polski jeśli chodzi o zachorowalność na raka piersi. Co roku ponad tysiąc jego mieszkanek dowiaduje się ,że ma ten nowotwór.
W ubiegłym roku badania zrobiło zaledwie 58,5 tys. kobiet w łódzkiem .Mimo to wykryto więcej nowotworów złośliwych niż poprzednio!
Tomaszowianki też zaniedbują badania. Na 5600 uprawnionych do bezpłatnych badań mammograficznych skorzystało z nich tylko 1128. U tych , które się przebadały wykryto 75 zmian podlegających dalszej diagnozie.
Kobiety najczęściej rezygnują z powodu wstydu obawy przed bólem ale muszą pamiętać, że profilaktyka to nie szukanie choroby ,ale potwierdzenie ,że jesteśmy zdrowe (cyt. naszą prezeskę Elę Gałek)
Nie wszystkie kobiety są w takim samym stopniu zagrożone rozwojem choroby. Najczęściej chorują na nie panie między 50 a 69-tym rokiem życia. Do grupy czynników ryzyka należą m.in. obciążenie genetyczne, późna menopauza, poród po 35-tym roku życia , bezdzietność.
Powstawaniu raka sprzyja też nadwaga ,nadużywanie alkoholu ,palenie papierosów i inne czynniki nie do końca jeszcze poznane.
Ostatnie badania wykazały , że częściej na raka piersi chorują też kobiety młode.
To tyle statystyki.
Czym jest mammografia? To nic innego jak prześwietlenie piersi promieniami rentgenowskimi, które pozwala wykryć nawet niewielkie zmiany. Badanie to dla kobiet ,które mają skierowanie od lekarza jest bezpłatne. Bezpłatna mammografia przysługuje też paniom w wieku 50-69 lat co 2 lata w ramach programów. Wtedy nie jest wymagane żadne skierowanie.
Drogie Tomaszowianki zastanówcie się w marcu z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet jaki zrobić sobie samej prezent! A może niech owym prezentem będzie badanie, które Was uspokoi i pozwoli z pogodą ducha wykonywać codzienne obowiązki?!
W naszym mieście z bezpłatnych badań mammograficznych można skorzystać np. w przychodni przy ul. Jana Pawła II nr 6.Zapisy tel. Pod numerami 42 254 64 10 lub 517 544 004.Można też we wrześniu przyjść do mammobusa przy torze łyżwiarskim, przy którym dyżur pełnimy my - tomaszowskie amazonki.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Tomaszowskie Stowarzyszenie „Amazonek”

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-01-12 15:26:13

  Interpretacja przypadku

  Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
 • Avatar

  2022-01-12 15:22:42

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...
 • Avatar

  2022-01-10 12:07:29

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Invasive breast carcinoma-invasine lobular carcinoma G2. Odczyny immunohistochemiczne w komórkach raka: E-kadheryna...