Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2013-03-08 13:52:06

Wątpliwości odnośnie leczenia

Mam 46 lat, jestem po jedno-czasowej amputacji obu piersi metodą Pateya - operacja lipiec 2010r. Lewa strona-carcinoma intraductale high grade in situ. Usuniętych węzłów 17. Prawa strona - carcinoma ductale infiltrans. Usuniętych węzłów 19 wszystkie czyste. Wynik PT1CNO rak hormonozależny stopień złośliwości G-2 wieloogniskowość (guz 1,7x1,5).
Od września 2010 r biorę tamoksifen (na 5 lat) i miałam przepisany zoladex na 2 lata. Zoladex został odstawiony we wrześniu 2012r. Cały czas mówiono że leczenie polega na wyłączenie z działania jajników aby nie produkowały estrogenów i z tego co wiem nie powinnam mieć jajeczkowania.Teraz to znaczy w lutym 2013r. czyli pół roku po odstawieniu zoladexu dostałam miesiączkę. Zaczynam się niepokoić o siebie.
Pani onkolog stwierdziła ze zastrzyków nie przepisze bo biorę tamoxifen który mnie blokuje . Moim zdaniem chyba jest za słabe działanie tych tabletek skoro mam miesiączkę, to jednak coś jest nie tak jak powinno być. Mam pytania:
1) Czy jestem odpowiednio leczona? Czy powinnam mieć zmienione leki?
2) Czy czasem nie powinnam jeszcze przez jakiś czas otrzymywać zastrzyków - zoladeksu? mam 46 lat
3) Czy jest normalne że miesiączkuje i mam się tym nie martwić?
4) Wiem NFZ przewiduje leczenie Zoladexem 2 lata tylko że NFZ jakoś nie będzie się przejmował jak zacznie mi się coś niedobrego dziać . Czy możne powinnam zmienić lekarza? z tego co wiem niektóre pacjentki otrzymują jeszcze w trzecim roku leczenia zastrzyki .
5) Jakie powinnam mieć robione dodatkowe badania poza prześwietleniem płuc, USG jamy brzusznej, badaniem krwi i kontrolą endometrium u ginekologa?

 

W OPISIE HIS-PAT STRONY LEWEJ NIE PODANO WARTOŚCI TZW. INDEKSU VAN NUYS (VNPI) - A TO JEGO WARTOŚĆ PUNKTOWA W RAKU PRZEDINWAZYJNYM DETERMINUJE LECZENIE. ZDARZA SIĘ, ŻE PACJENTKI PO LECZENIU CBE (CAŁKOWITA BLOKADA ESTROGENOWA) NAJPIERW MAJĄ BRAK MIESIĄCZKI (ZOLADEX), A POTEM ONA WRACA - PO ODSTAWIENIU LEKU. DLATEGO SĄDZĘ, ŻE WARTO WYKONAĆ OZNACZENIA STĘŻENIA HORMONÓW PŁCIOWYCH. OBECNIE TRWAJĄ OCENY PRZEDŁUŻONEGO PODAWANIA ZOLADEXU - DO 5 LAT (DO ROZWAŻENIA KONSULTACJA W WARSZAWSKIM INSTYTUCIE ONKOLOGII LUB W EUROPEJSKIM CENTRUM ZDROWIA W OTWOCKU). PANEL BADAŃ DODATKOWYCH UZUPEŁNIŁBYM O MAMMOGRAFIĘ / USG PIERSI 1 RAZ DO ROKU.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...