Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2013-07-04 17:00:00

5 lipca Dzień Łapania za Biust

Znani i atrakcyjni mężczyźni - jak Radosław Majdan i Przemysław Saleta - będą uczyć Polki samobadania piersi w nowej bezpłatnej aplikacji na smartfony "PiersiBadacze".

Będzie ją można pobierać od 5 lipca. Informację o tym przekazali organizatorzy kampanii "Rak. To się leczy!" w czwartek, 4 lipca na konferencji prasowej w Warszawie. 

- Chcemy w ten sposób propagować ideę regularnego samobadania piersi, które jest pierwszym krokiem do tego, by kobiety zaczęły myśleć o swoim zdrowiu, poznawać swoje ciało. Zastrzegamy jednak, że nie zastąpi to badania piersi u lekarza specjalisty - powiedziała rzecznik kampanii "Rak. To się leczy!" Alicja Zakrzewska.

W darmowej aplikacji, którą można będzie pobrać ze strony internetowej kampanii (www.rak.tosieleczy.pl) znani sportowcy i artyści - Przemysław Saleta, Radosław Majdan, karacista Tomasz Puzon oraz aktor Maciej Jachowski i piosenkarz Jacek Stachursky - będą pokazywać na filmach instruktażowych, jak wykonuje się samobadanie piersi. Każda kobieta będzie mogła wybrać sobie jednego z panów, jako nauczyciela oraz osobę przypominająca o badaniu raz w miesiącu.

Samobadanie proponowane przez "PiersiBadaczy" odbywa się według formuły określanej w skrócie jako DOB - tj. "dotyk", "obserwacja" i "badanie". Chodzi o to, by panie w wybranym jednym dniu w miesiącu, np. podczas kąpieli pod prysznicem, sprawdziły palpacyjnie, czy nie pojawiły się żadne zmiany i zgrubienia w piersiach, czy nie zmienił się ich kształt, jedna z nich nie uległa powiększeniu, czy nie ma wycieku z brodawki, przyjrzały się (obserwacja) dokładnie skórze i brodawkom pod kątem zmian zabarwienia, marszczenia się, zgrubień, a gdy zauważą coś niepokojącego koniecznie udały się do lekarza na konsultację (badanie).

Ponadto, aplikacja daje dostęp do artykułów i porad ekspertów dotyczących problemów onkologicznych, dostęp do internetowej wersji kompendium wiedzy o nowotworach "Warto wiedzieć, by wygrać" oraz do przydatnych adresów.

Według Zakrzewskiej od piątku dostępne będą dwie wersje aplikacji - na iPhona oraz na telefony obsługiwane przez system Android. Wkrótce wprowadzona będzie również wersja na telefony Blackberry oraz na system Windows. Aplikacja powstała przy współudziale towarzystwa ubezpieczeniowego ING Życie.

Inspiracją do jej stworzenia było podobne narzędzie pt. "Your Man Remainder", które dwa lata temu stworzyła kanadyjska fundacja Rethink Breast Cancer.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • justyna81 (offline)

   

  Avatar

  2013-07-04 18:06:19
   

  super wersja kanadyjska aplikacji mi się bardzo podobała aaa nasi Panowie w akcji też niczego sobie zwłaszcza aktor Maciej Jachowski
 • elisabeth (offline)

   

  Avatar

  2013-07-04 23:10:09
   

  Każda akcja dobra aby uczulić kobiety do samokontroli a dlaczego ci Panowie... może żeby zwrócić uwagę na ten problem bo coraz więcej młodych kobiet dopada rak piersi.

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-09-20 17:07:55

  Luteina po leczeniu raka piersi

  Lekarz ginekolog z powodu torbieli jajnika przepisał mi Luteinę na 5 dni w celu wywołania okresu. Moje pytanie brzmi czy...
 • Avatar

  2022-09-13 10:01:43

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Mam 40 lat, 31.05.2022 zdiagnozowano u mnie raka Lumianlnego A (Her-2 ujemny), Ki67 wynosi 14%, rak naciekający, inwazyjny,...
 • Avatar

  2022-09-03 10:29:15

  Interpretacja USG piersi

  Jestem w ciąży (32 tydz), w tym roku skończę 32 lata. USG piersi robiłam regularnie (październik 2021 bez zmian, w marcu...