Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2013-09-24 20:15:00

Jak uporać się z obrzękami po zabiegu chirurgicznego usunięcia guza?

 Limfa (chłonka) jest płynem ustrojowym, który zostaje przesączony z naczyń krwionośnych. Chłonka jest odprowadzana dzięki naczyniom limfatycznym, które łączą się z układem krwionośnym. Naczynia limfatyczne na swojej drodze przechodzą przez węzły chłonne, których rola polega na filtrowaniu limfy.

 Chłonka po przejściu przez węzeł jest oczyszczona z mikroorganizmów, toksyn i innych komórek. W związku z tym, płyn, który ponownie trafia do naczyń krwionośnych jest  już oczyszczony.

W momencie, gdy dochodzi do uszkodzenia albo usunięcia naczyń limfatycznych lub węzłów chłonnych, limfa nie może swobodnie odpływać z danego obszaru ciała i dochodzi do jej zastoju. To z kolei powoduje obrzęk skóry i tkanki tłuszczowej w tej okolicy. 

Zabieg chirurgicznego usunięcia nowotworu często prowadzi do zastojów limfatycznych w okolicy operowanej. W przypadku raka sutka najczęściej problem dotyczy kończyny górnej oraz klatki piersiowej. Wynika to często z usunięcia węzłów chłonnych pachowych. 

Obrzękiem może być objęta cała kończyna lub jej część, np. przedramię.

Powikłanie w postaci obrzęku może być wynikiem mastektomii radykalnej bądź częściowej, którym towarzyszy usunięcie węzłów chłonnych.

W tego typu przypadkach niezwykle istotne znaczenie ma rehabilitacja w rozpoczęta już w drugiej dobie po operacji w warunkach szpitalnych i kontynuowana po powrocie do domu. Najskuteczniejszym zabiegiem fizjoterapeutycznym jest drenaż limfatyczny.

Drenaż limfatyczny określa techniki stymulowania przepływu limfy u osób cierpiących na obrzęki. Może być wykonywany manualnie przez masażystę lub przy pomocy aparatury medycznej typu airVibrant, która wchodzi w skład zaopatrzenia wielu placówek rehabilitacyjnych, jak również może być wykorzystywana indywidualnie przez pacjentkę w warunkach domowych.

Urządzenie airVibrant zostało zaprojektowane we współpracy z doświadczonymi specjalistami z dziedziny rehabilitacji, chirurgii plastycznej i onkologicznej oraz rehabilitacji.

Podstawową funkcją masażera airVibrant jest usprawnienie przepływu limfy w naczyniach limfatycznych oraz usunięcie złogów toksyn. W efekcie widoczne jest znaczne lub całkowite usunięcie obrzęku.

airVibrant to system kompleksowej terapii do przeprowadzania powietrzno-uciskowego masażu limfatycznego, składający się z aparatu pompującego oraz rękawów uciskowych, podzielonych na komory. Urządzenie stopniowo napełnia i opróżnia poszczególne komory, dzięki czemu wybrany obszar ciała (lub nawet całe ciało) jest poddawany łagodnemu, jednokierunkowemu, posuwnemu masażowi. Ta technika wywołuje zwiększony przepływ limfy i usunięcie jej nadmiaru z okolicy objętej obrzękiem. 

Szczególnie polecany do użytku domowego jest model airRelax UAM - 8100 (dawniej airVibrant 800). Urządzenie to jest niewielkie (24x12x19cm) i lekkie (tylko 4kg), co ułatwia jego transportowanie. W związku z tym, że jest to aparatura dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta jej obsługa jest bardzo prosta. AirRelax UAM – 8100 posiada pilot do zdalnego sterowania oraz bardzo wyraźny i czytelny wyświetlacz. Istnieje możliwość dostosowania intensywności zabiegu – 4 poziomy natężenia i 3 tryby pracy - oraz możliwość wyboru konkretnej komory i/lub konkretnego rękawa. Maksymalna moc urządzenia wynosi 30 W, natomiast ciśnienie, które jest wywierane na tkanki to max. 200 mmHg (są to najwyższe parametry na rynku). Urządzenie jest zasilane sieciowo i jest bardzo energooszczędne.

źródło: http://maxstar.pl
poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Amazonki.Net

Forum

 • Rehabilitant (offline)

   

  Avatar

  2014-07-22 12:09:33
   

  Polecam aparaty Unix Maxstar, gdyż zetknąłem się z nimi na praktyce w jednym z Niemieckich gabinetów rehabilitacyjnych i muszę przyznać, że jakość wykonania i prostota obsługi to ich mocne strony....
 • tomek bedn (offline)

   

  Avatar

  2018-01-22 10:05:11
   

  Ciekawy artykuł. Przekazany mojej sąsiadce.
 • olena (offline)

   

  Avatar

  2023-12-21 13:09:09
   

  Zapoznaj się z asortymentem tego sklepu: https://sklep.meringer.pl/ W sklepie mają dobre promocje na wyposazenie gabinetow. Jak również wielu producentów. OBsługa jest miła oraz fachowa - możes...

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...