Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2013-11-28 13:21:20

Interpretacja wyniku TK

Szanowna Pani Doktor
Mam ogromną prośbę o pokierowanie leczeniem mojej 83-letniej Mamy, której wynik TK właśnie odebrałam. Mama mieszka w Warszawie.
Do jakiego specjalisty ma się udać? Badanie TK zaordynował wspaniały specjalista leczenia bólu, który obecnie jest na urlopie. Co oznacza wynik badania? Czy to jest nowotwór? Jakie jest postępowanie?
Oto opis badania TK: Po stronie lewej: patologiczne złamanie tylnego odcinka 9. żebra z masą lekko-tkankową wokół niego. Kolejne patologiczne złamanie w obrębie tylnego odcinka 7. żebra z guzkowym pogrubieniem opłucnej na tym poziomie. Pogrubienie opłucnej również na poziomie tylnego odcinka 8. żebra - obraz zmian meta. Pozostałe żebra po stronie prawej i lewej bez cech złamania, bez innych zmian podejrzanych o meta. Węzły chłonne śródpiersia i wnęk płucnych niepowiększone. Drobne blizny poswoiste w szczytach. Zmiany bliznowate, najpewniej pozapalne u podstawy płuc, większe po lewej stronie. Poza tym miąższ płucny bez zagęszczeń, bez guzków podejrzanych o meta. Na granicy badania w nadbrzuszu nieprawidłowa masa guzowata - do dalszej diagnostyki. Guzek nadnercza lewego - 13 mm.
Z góry dziękuję za pomoc.
Z wyrazami szacunku
K. P.
 

 

Odpowiedź:

 

Szanowna Pani

Opis badania sugeruje chorobę nowotworową, ale trudno jest określić punkt wyjścia nowotworu a także zaprojektować badania nie wiedząc nic na teamt pacjentki.

Sugerowałabym w pierwszej kolejności wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, który zadecydowałby czy konieczne jest skierowanie do szpitala na oddział internistyczny w celu przeprowadzenia diagnostyki w warunkach szpitalnych czy też lepsza będzie diagnostyka prowadzona ambulatoryjnie.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...