Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2013-12-02 12:21:13

Czy bezpieczne jest czekanie na kolejne badanie

Pani Doktor, w 2011 roku zdiagnozowano u mnie raka przewodowego in situ lewej piersi. Przeszłam operację oszczędzającą, następnie chemioterapię (6 cykli co trzy tygodnie) i radioterapię ( 25 naświetlań). Po roku w czasie badania kontrolnego dostrzeżono zmianę w obrębie poprzednich cięć. Nastąpiło docięcie piersi w związku z tym, że w badaniu pobranego materiału w procesie mammotomu ujawniono komórki. Badanie materiału z operacji jednak już nie wskazało komórek nowotworowych. Obecnie przyjmuję Tamoxifen. Przechodzę co trzy miesiące kontrolę łącznie z wykonanymi w międzyczasie badaniami USG piersi, jamy brzusznej, scyntygrafii kości, prześwietlenia klatki piersiowej i badanie krwi. Wszystko było bez niepokojących zmian.
W przypadku USG piersi wykonanym 13 listopada br. mam następujący wynik: Na granicy kw. górnych piersi lewej, ciągnący się od blizny skórnej podłużny obszar zaburzonej echostruktury z drobną przestrzenią płynową 4 mm i obrzękiem tkanki podskórnej. Całość obrazu może odpowiadać zmianom pooperacyjnym (martwica tłuszczowa) i po radioterapii, wskazana jednak nieodległa kontrola USG. Poza tym bez zmian ogniskowych litych i torbielowatych. Doły pachowe bez uchwytnej limfadenopatii. BIRADS 3.
Pani Doktor trochę mnie to niepokoi i budzi strach, czy powinnam czekać na kolejne badanie? Boję się bezczynności. W styczniu będę miała mammografię i kolejne USG (zawsze na USG u mnie były bardziej widoczne zmiany niż w mammografii).

Odpowiedź:

Leczenie, które Pani otrzymała dotyczy raczej raka inwazyjnego a nie in situ. W przypadku raków in situ nie stosuje chemioterapii (nie działa), a radioterapię tylko w określonych przypadkach. Być może Pani się myli co do interpretacji wyniku z pierwotnej operacji.

W chwili obecnej proponuję jednak zaczekać do stycznia. W razie potwierdzenia wznowy trzeba rozważyć usunięcie całej piersi.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...