Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2013-12-02 17:38:50

Miesiączka po zakończeniu leczenia hormonalnego

Mam 43 lata. Zachorowałam na raka piersi 6 lat temu. Wtedy to przed operacją usunięcia piersi przeszłam 4 cykle chemioterapii FAC, po operacji 6 kursów leczenia Docetaxelem i radioterapię.
Wynik badania histopatologicznego: Carcinoma ductale infiltrans NOS B-R-Elston 5 pkt (G1), receptory estrogenowe 40%++ (6pkt), receptory progesteronowe 30%++(5pkt).
Przez 5 lat byłam leczona Tamoxifenem i Zoladexem. W lutym br. po 5 latach wszystko odstawiono mi, a po 4 miesiącach od odstawienia leków powróciła mi miesiączka. Wszystkie inne badania jakie wykonuję tj.: USG jamy brzusznej i piersi, mammografia i rtg płuc są dobre.
Mam pytanie, czy przy takiej zależności hormonalnej tego typu nowotworu miesiączka nie stwarza w tej chwili zagrożenia nawrotu choroby, czy lepszym i korzystniejszym rozwiązaniem byłoby przezornie wyciąć jajniki i macicę? Obecnie miesiączki są już nieregularne i widać, że powoli wchodzę w stan menopauzy. Świadczą o tym badania u ginekologa typu histopatologia endometrium.
Proszę o poradę

Odpowiedź:

Wyniki ostatnio opublikowanych badań prowadzonych u chorych na hormonzależnego, wczesnego raka piersi wskazują na ewidentną korzyść, jaką odnoszą pacjentki z kontynuowania tamoksyfenu do 10 lat od operacji (badanie ATLAS).

Nie ma natomiast żadnych dowodów na to, że stosowanie Zoladexu, czy też usunięcie jajników poprawia wyniki leczenia uzupełniającego.

Tak więc radziłabym kontynuację tamoksyfenu.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również