Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2013-12-03 12:44:03

Obrzęk piersi po operacji oszczędzającej

Jestem 10 m-cy po operacji oszczędzającej piersi prawej - BCT+strażnik. Guz był mały 0,9 cm, cięcie z tego co pamiętam 9,5x12 cm od strony pachy. W dole pachowym nie mam cięcia. Nie miałam dotąd kłopotów z ręką, jedynie jak coś sięgam wyżej - czuję ciągniecie pod pachą. Dochodzę więc do wniosku, że powinnam tę rękę ćwiczyć. Natomiast przy każdym badaniu piersi po operacji (chirurg, radioterapeuta, onkolog, ostatnio 2go października radiolog) słyszę, że mam obrzęk piersi i że może on się jeszcze długo utrzymywać. Pierś nie jest bolesna i na zewnątrz nie wygląda na obrzękniętą.
Czy w związku z tym zalecałby Pan jakieś ćwiczenia czy zabiegi, np. drenaż limfatyczny czy kineziotaping?
We wrześniu byłam na wczasach zdrowotnych i zafundowałam sobie prywatnie drenaż ręki po stronie operowanej. Masażysta był zdziwiony, że nikt dotąd nie zlecił mi drenażu, bo obrzęk ręki może się wcześniej czy później pojawić. Czy to prawda w moim przypadku?

Odpowiedź:

Jest to prawda, że obrzęk może pojawić się w każdym momencie, jednak w Pani przypadku to ryzyko jest stosunkowo niewielkie (jednak nie można tego wykluczyć, gdyż takie przypadki się też zdarzają). Z tego powodu powinna Pani cały czas obserwować rękę, starając się normalnie funkcjonować.
Sama pierś może być obrzęknięta przez długi czas. Jest to naturalna reakcja na zabieg który był w tym miejscu wykonany. Aby pozbyć się obrzęku można zastosować drenaż jak również spróbować kineziotapingu. Sama Pani oceni który zabieg lepiej na Panią zadziała (ja osobiście polecam drenaż). Jeśli dodatkowo w piersi znajdują się twardsze miejsca (może być to też już stwardniały obrzęk), można je rozpracować delikatnym miejscowym uciskiem utrzymywanym przez 30-45 sek przed samym drenażem.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2020-04-02 12:44:33

  Czy poddać się radioterapii

  Piszę z dylematem związanym z koronawirusem i rakiem piersi. Piszę bo jedynie to mi pozostało. Jestem po operacji usunięciu...
 • Avatar

  2020-03-30 13:55:21

  Interpretacja wyniku RM piersi

  Miałam robioną biopsję gruboigłową wynik wyszedł Fibrosclerosis, po roku zostałam skierowana na kontrolne usg a potem na...
 • Avatar

  2020-03-30 13:51:29

  Duszności po niewielkim wysiłku

  Mieszkam w UK, a szpital w którym się leczyłam został przekwalifikowany do walki z pandemią. Wizyta kontrolna...