Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2013-12-31 12:33:20

Decyzja w sprawie operacji piersi

W czerwcu wykryto u mnie nowotwór piersi lewej, bez przerzutów do węzłów i odległych. Obecnie został mi 1 cykl chemioterapii, w styczniu mam mieć operację oszczędzającą, potem radioterapię i leczenie antyhormonami. Jednak chcę się zdecydować na mastektomię (większa pewność i mały biust).
Jednak moje pytanie dotyczy piersi prawej. W mammografii, która była robiona już po zdiagnozowaniu raka w drugiej piersi, w piersi prawej wyszedł birards 4 i nieliczne mikrozwapnienia. Lekarz zalecił wykonanie rezonansu magnetycznego, który nic nie wykazał. Polegając na badaniu RM jako dokładniejszym, lekarz zalecił tylko badania kontrolne piersi co roku. Ja mam jednak obawy, bo w mammografii jednak coś wyszło (biobsji nie wykonano, w usg wyszły tylko cysty). W związku z tym chcę poddać się mastektomii obustronnej.
Czy moja decyzja jest słuszna? Czy będzie to mastektomia prosta (węzły chłonne po zbadaniu wartownika czyste), czy węzły muszą być usuwane?
Dodam, że mam 44 lata i mieszkam za granicą. Za 2 dni mam rozmowę na temat operacji,do której chcę sie dobrze przygotować.

Odpowiedź:

Decyzja co do sposobu leczenia radykalnego zależy od pacjentki. Tak więc może się Pani zdecydować na mastektomię. Co do wykonania obustronnej mastektomii, to sądzę, że należy to jeszcze przemyśleć - może wykonać biopsję lub powtórzyć badanie mammograficzne.

Należy także wykonać badania genetyczne, co niewątpliwie może mieć wpływ na ostateczną decyzję.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...